avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate IM2S4U

Activitate IM2S4U

Răspuns la discuția Nomenclator stardal
Multumesc frumos pentru indrumare..
Răspuns la discuția Nomenclator stardal
Vreau sa sa facem o succesiune si sa nu intampinam probleme cu terenul la primarie.

MihailZC a scris:

Ok, si ce problema va cauzeaza dumneavoastra acest fapt?

Răspuns la discuția Nomenclator stardal
Problema sta in felul urmator :
1.Actele de care dispun sunt cu strada si numar..Corabiei numar
2 Problema este ca in zona sunt firme care au adresa pe aceeasi strada C dar cu deschidere in alta strada D.
Pe strada C unde am actele nu mai exista nici o cladire, casa fiind singura pe strada C.
Daca o strada este scoasa de pe nomenclatorul stradal al orasului ce e de facut?
Casa este pe o strada care nu mai apare in nomenclatorul stradal.
Am acte doveditoare si carte funciara cu terenul si casa care exista pe strada.
Problema sta in felul urmator :
1.Actele de care dispun sunt cu strada si numar..Corabiei numar
2 Problema este ca in zona sunt firme care au adresa pe aceeasi strada C dar cu deschidere in alta strada D.
Pe strada C unde am actele nu mai exista nici o cladire, casa fiind singura pe strada C.
Răspuns la discuția Urbanism si intrare in posesie
Si in cazul in care primesc un raspuns negativ?
Care ar fi procedura urmatoare?
Buna ziua!
Mama mea a decedat in 2019 . Vreau sa facem succesiune dar am constatat ca strada pe care sunt actele nu mai exista in planul urbanistic si topografic al orasului.
Actele pe care le avem sunt : Contract de vanzare cumparare efectuat in 2002 si contine si un extras dupa cartea funciara cu toate datele , vecini, dimensiuni teren...etc.
Ce demersuri trebuie sa urmam?
Multumesc!
Cu stima.
Am mai aflat ca strada nu mai exista in planul urbanistic si topografic al orasului.
Ce proceduri trebuiesc aplicate?
Tot vorbind si interesandu-ma am mai aflat ca mama a vandut 100 mp de teren in baza unui Antecontract de vanzare -cumparare. Nu se specifica unde sunt repartizati cei 100mp din cei 700. Acum este in litigiu cu , cumparatorul acesta dorind sa obtina in instanta o hotatare care sa tina loc de act autentic. Cum trebuie procedat?

MihailZC a scris:

Din ce inteleg eu, fiind dobandit in 2002, prin act autentic, dreptul de proprietate asupra imobilului este deja intabulat. Deci certifiactul de mostenitor se va intabula fara probleme. Nu vad de ce ar trebui sa se faca act aditional la certificatul de mostenitor. Care este motivul pentru care il trimiteti pe client inapoi la notar pentru modificarea certificatului e mostenitor? Omul mosteneste ce a detinut defunctul in acte. Ulterior, banuiesc ca se poate actualiza documentatia cadastrala, si, daca este cazul, mostenitorii vor declara ca sunt de acord cu intabularea suprafetei efectiv gasite la masuratori, daca va fi cazul.
Ce nu inteleg, este, de ce il sfatuiti pe mostenitor sa ajunga pe la cadastrist pentru a dezbate succesiunea cata vreme el are deja documentatie cadastrala si dreptul de proprietate intabulat, desi nici asta nu ar fi fost obligatoriu pentru dezbaterea succesiunii.

Tot vorbind si interesandu-ma am mai aflat ca mama a vandut 100 mp de teren in baza unui Antecontract de vanzare -cumparare. Nu se specifica unde sunt repartizati cei 100mp din cei 700. Acum este in litigiu cu , cumparatorul acesta dorind sa obtina in instanta o hotatare care sa tina loc de act autentic. Cum trebuie procedat?

IM2S4U a scris:

Am in afara de contract si un Memoriu tehnic facut cu documentatie topografica cu, ce dimensiuni are casa , terenul,camere...etc.si Plan de amplasament si delimitare a bunului imobil in care este o schita cu vecin ,itoate dimensiunile.

Vladislav20 a scris:

cu

MihailZC a scris:

Puteti dezbate succesiunea acum, fara nici o alta formalitate. De altfel, pentru dezbaterea succesiunii nici nu este obligatorie intabularea dreptului de proprietate pe numele defunctului. Deci solicitati eliberarea unui certificat de mostenitor, si nu a unui certificat de calitate. Ulterior, se va intabula in cartea funciara direct certificatul de mostenitor.

Este corect si ceea ce ziceti dumneavoastra dar in 9 din 10 cazuri cand se procedeaza asa trebuie sa trimit clientul inapoi la notar sa faca act aditional la certificatul de mostenitor. Macar o documentatie tehnica sa se faca de catre un topograf in baza caruia sa declare proprietarul suprafetele reale si destinatia constructiilor.



Am in afara de contract si un Memoriu tehnic facut cu documentatie topografica cu, ce dimensiuni are casa , terenul,camere...etc.si Plan de amplasament si delimitare a bunului imobil in care este o schita cu vecin ,itoate dimensiunile.

Vladislav20 a scris:

cu

MihailZC a scris:

Puteti dezbate succesiunea acum, fara nici o alta formalitate. De altfel, pentru dezbaterea succesiunii nici nu este obligatorie intabularea dreptului de proprietate pe numele defunctului. Deci solicitati eliberarea unui certificat de mostenitor, si nu a unui certificat de calitate. Ulterior, se va intabula in cartea funciara direct certificatul de mostenitor.

Este corect si ceea ce ziceti dumneavoastra dar in 9 din 10 cazuri cand se procedeaza asa trebuie sa trimit clientul inapoi la notar sa faca act aditional la certificatul de mostenitor. Macar o documentatie tehnica sa se faca de catre un topograf in baza caruia sa declare proprietarul suprafetele reale si destinatia constructiilor.