avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate Alex34@gmail.com

Activitate Alex34@gmail.com

.167 prima a doua 187

Ioan Ciobanu a scris:

Care au fost alcoolemiile în probele de sânge?

Am fost depistat cu .0.85 in fiola in traffic am cazier curat pot scăpa cu amânarea aplicării pedepsei mulțumesc frumos
Sau si in instanta pot câștiga cu un avocat bun amânarea aplicării pedepsei daca nu care ar fi sentința finala chiar si cu un avocat bun o seara bună!

Avocat Trifan Bianca Elena a scris:

Bună seara,

Conform dispozițiilor codului penal, fapta dvs. se încadrează în cele prevazute de art. 336, respectiv Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanțe.
În acest sens, pt infracțiunea săvârșită, legea prevede pedeapsa închisorii de la 1 la 5 ani sau amenda.
În ceea ce privește acordul de recunoaștere a vinovăției, acesta se poate încheia numai cu privire la infracțiunile pentru care legea prevede pedeapsa amenzii sau a închisorii de cel mult 7 ani.
Prin urmare, aveți posibilitatea de a încheia un acord de recunoaștere a vinovăției cu procurorul.


Buna seara Eu ma gandesc la o renunțare sau amânarea aplicării pedepsei! Dar daca procurorul acceptă sa fac acordul de recunoaștere ce ar putea decide el ???mulțumesc


Avocat Trifan Bianca Elena a scris:

Bună seara,

Conform dispozițiilor codului penal, fapta dvs. se încadrează în cele prevazute de art. 336, respectiv Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanțe.
În acest sens, pt infracțiunea săvârșită, legea prevede pedeapsa închisorii de la 1 la 5 ani sau amenda.
În ceea ce privește acordul de recunoaștere a vinovăției, acesta se poate încheia numai cu privire la infracțiunile pentru care legea prevede pedeapsa amenzii sau a închisorii de cel mult 7 ani.
Prin urmare, aveți posibilitatea de a încheia un acord de recunoaștere a vinovăției cu procurorul.


Am fost depistat în trafic la un control sub influența substanțelor psihoactive mai exact thc mi-au venit analizele. Sange 0.54 si urina 0.01 am mers pe recunoaștere nu am alte antecedente multumesc frumos