Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot face acord de recunoaștere cu procurorul
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot face acord de recunoaștere cu procurorul

Am fost depistat în trafic la un control sub influența substanțelor psihoactive mai exact thc mi-au venit analizele. Sange 0.54 si urina 0.01 am mers pe recunoaștere nu am alte antecedente multumesc frumos
Bună seara,

Conform dispozițiilor codului penal, fapta dvs. se încadrează în cele prevazute de art. 336, respectiv Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanțe.
În acest sens, pt infracțiunea săvârșită, legea prevede pedeapsa închisorii de la 1 la 5 ani sau amenda.
În ceea ce privește acordul de recunoaștere a vinovăției, acesta se poate încheia numai cu privire la infracțiunile pentru care legea prevede pedeapsa amenzii sau a închisorii de cel mult 7 ani.
Prin urmare, aveți posibilitatea de a încheia un acord de recunoaștere a vinovăției cu procurorul.
~ Conținut șters la cerere ~
Buna seara Eu ma gandesc la o renunțare sau amânarea aplicării pedepsei! Dar daca procurorul acceptă sa fac acordul de recunoaștere ce ar putea decide el ???mulțumesc

Avocat Trifan Bianca Elena a scris:

Bună seara,

Conform dispozițiilor codului penal, fapta dvs. se încadrează în cele prevazute de art. 336, respectiv Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanțe.
În acest sens, pt infracțiunea săvârșită, legea prevede pedeapsa închisorii de la 1 la 5 ani sau amenda.
În ceea ce privește acordul de recunoaștere a vinovăției, acesta se poate încheia numai cu privire la infracțiunile pentru care legea prevede pedeapsa amenzii sau a închisorii de cel mult 7 ani.
Prin urmare, aveți posibilitatea de a încheia un acord de recunoaștere a vinovăției cu procurorul.

Sau si in instanta pot câștiga cu un avocat bun amânarea aplicării pedepsei daca nu care ar fi sentința finala chiar si cu un avocat bun o seara bună!

Avocat Trifan Bianca Elena a scris:

Bună seara,

Conform dispozițiilor codului penal, fapta dvs. se încadrează în cele prevazute de art. 336, respectiv Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanțe.
În acest sens, pt infracțiunea săvârșită, legea prevede pedeapsa închisorii de la 1 la 5 ani sau amenda.
În ceea ce privește acordul de recunoaștere a vinovăției, acesta se poate încheia numai cu privire la infracțiunile pentru care legea prevede pedeapsa amenzii sau a închisorii de cel mult 7 ani.
Prin urmare, aveți posibilitatea de a încheia un acord de recunoaștere a vinovăției cu procurorul.

Alex34@gmail.com, utilizator
Buna ziua,

Se poate dispune amanarea aplicarii pedepsei, prin acordul de recunoastere a invinuirii.
Instanta de judecata verifica legalitatea si temeinica acestui acord.

Instanta de judecata, daca uzati de procedura abreviata a recunoasterii invinurii, poate dispune modalitatea de individualizare judiciara sus citata, conform art. 83 din Codul penal.

De principiu, nu va fi dispusa renuntarea la urmarire penala, existand un interes public in continuarea urmaririi penale impotriva dumneavoastra.