Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se poate face acord de recunoaștere cu procurorul
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Se poate face acord de recunoaștere cu procurorul

Am fost depistat în trafic sub influența substantelor psihoactive la volan
Am mers pe.recunoaștere mi-au venit analizele toxicologice 0.01 in urină si in sânge 0.056 ...Se poate dispune o sancțiune de la procuror cu recunoașterea învinuiri?Multumesc
Ar trebui studiat dosarul de către un avocat și, ulterior, pregătită strategia.
Parchetul poate refuza încheierea unui acord de recunoaștere a vinovăției chiar dacă dumneavoastră ați recunoscut săvârșirea faptei.
Fiind la prima abatere chiar nu s-ar putea totuși mia iesit foarte putin analizele

Alexandra Dogaru a scris:

Ar trebui studiat dosarul de către un avocat și, ulterior, pregătită strategia.
Parchetul poate refuza încheierea unui acord de recunoaștere a vinovăției chiar dacă dumneavoastră ați recunoscut săvârșirea faptei.

După cum v-am spus, parchetul poate refuza încheierea acestui acord, dar nu este obligatoriu să se întâmple așa.

Nu exista niciun temei legal prin care reprezentanții ministerului public (procurorii) să fie obligați să încheie acorduri de recunoaștere a vinovăției.

Alexbz34@gmail.com a scris:

Fiind la prima abatere chiar nu s-ar putea totuși mia iesit foarte putin analizele

Alexandra Dogaru a scris:

Ar trebui studiat dosarul de către un avocat și, ulterior, pregătită strategia.
Parchetul poate refuza încheierea unui acord de recunoaștere a vinovăției chiar dacă dumneavoastră ați recunoscut săvârșirea faptei.