Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua mi-au venit analizele toxicologice
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua mi-au venit analizele toxicologice

Analizele în sange miau venit pentru thc 0.01 in urină si in sânge 0.50 canabinoizi a sanse sa scap cu permisul tin sa spun ca am fumat o țigare si atât...astept un raspuns mulțumesc
Datimi si mie un rasp va rog !multumesc

Alexbz34@gmail.com a scris:

Analizele în sange miau venit pentru thc 0.01 in urină si in sânge 0.50 canabinoizi a sanse sa scap cu permisul tin sa spun ca am fumat o țigare si atât...astept un raspuns mulțumesc

Stimate domn ,

Se poate dispune renuntarea la urmarire penala, daca se aprecieaza ca nu exista un interes public, in vederea continuarii urmaririi penale, fata de pericolul social concret redus.

Va sugerez sa uzati de procedura simplificata a [b
]recunoasterii invinuirii, recunoscand fapta imputata.

Manifestati, totodata, cainta fata de conduita antisociala derulata.

Se poate aplica, totodata,o amenda penala, daca se dispune trimiterea in judecata a dvs.

Daca decideti in acest sens, poate fi perfectat un acord de recunoastere a invinuirii , cu procurorul, aplicand sanctiunea corespunzatoare.

Pentru a organiza o aparare calificata, consulati un avocat.

Acesta va identifica solutiile cele mai avantajoase, in speta.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Da am mers pe recunoașterea faptei de prima dată si pana in prezent...Sunt sanse 99% sa ies cu permisul??Procurorul poate sa nu ma trimită in instanță?Multumesc frumos pentru raspuns foarte eficient!

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Stimate domn ,

Se poate dispune renuntarea la urmarire penala, daca se aprecieaza ca nu exista un interes public, in vederea continuarii urmaririi penale, fata de pericolul social concret redus.

Va sugerez sa uzati de procedura simplificata a [b
]recunoasterii invinuirii, recunoscand fapta imputata.

Manifestati, totodata, cainta fata de conduita antisociala derulata.

Se poate aplica, totodata,o amenda penala, daca se dispune trimiterea in judecata a dvs.

Daca decideti in acest sens, poate fi perfectat un acord de recunoastere a invinuirii , cu procurorul, aplicand sanctiunea corespunzatoare.

Pentru a organiza o aparare calificata, consulati un avocat.

Acesta va identifica solutiile cele mai avantajoase, in speta.

Stimate domn,

Daca se dispune amanarea aplicarii pedepsei, va poate fi restituit permisul de conducere.( este aplicat art. 83 din Codul penal ).
Va opera doar suspendarea dreptului de a conduce pe drumurile publice, vreme de 90 de zile.

In cazul amenzii penale, permisul este anulat obligatoriu, cu posibilitatea redobandirii in termen de 6 luni, de la data platii efective a a amenzii penale.

Si in cazul suspendarii sub supraveghere (art. 91 din Codul penal ), permisul de conducere este anulat, insa numai in termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii poate fi redobandit.

Solicitati dispunerea amanarii aplicarii pedepsei, aceasta nu reprezinta o forma de condamnare, ci una de supraveghere.

Nu vor rezulta interdictii si decaderi ce rezulta dintr-o condamnare.

Aceasta modalitate de individualizare judiciara poate fi dispusa printr-un acord de recunoastere a invinurii.

Consultati un avocat, pentru a formula o cerere, in acest sens.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Multumesc frumos pentru raspuns

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Stimate domn,

Daca se dispune amanarea aplicarii pedepsei, va poate fi restituit permisul de conducere.( este aplicat art. 83 din Codul penal ).
Va opera doar suspendarea dreptului de a conduce pe drumurile publice, vreme de 90 de zile.

In cazul amenzii penale, permisul este anulat obligatoriu, cu posibilitatea redobandirii in termen de 6 luni, de la data platii efective a a amenzii penale.

Si in cazul suspendarii sub supraveghere (art. 91 din Codul penal ), permisul de conducere este anulat, insa numai in termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii poate fi redobandit.

Solicitati dispunerea amanarii aplicarii pedepsei, aceasta nu reprezinta o forma de condamnare, ci una de supraveghere.

Nu vor rezulta interdictii si decaderi ce rezulta dintr-o condamnare.

Aceasta modalitate de individualizare judiciara poate fi dispusa printr-un acord de recunoastere a invinurii.

Consultati un avocat, pentru a formula o cerere, in acest sens.