avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1587 soluții astăzi
Forum Activitate Poparobert

Activitate Poparobert

Dacă sunt dat în urmărire generala în România și trebuie sa îmi fac pașaport în străinătate, exista vreo posibilitate sa am probleme la ambasadă, să mă aștept la vreo surpriza?
Ok, mulțumesc. În legătură cu pașaportul îmi puteți spune ceva, adică se poate face fără să am probleme aici în UK?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Ar fi bine sa angajati avocat ca sa vada despre ce este vorba.

Bună seara! Am o nelămurire, nu am putut ajunge în România din cauza pandemiei în Mai 2020 și trebuia sa merg la serviciul de probațiune, la care nu am putut sa ma prezint! Ulterior am aflat că sunt dat în urmărire generală în țară pentru a executa pedeapsa de 16 luni. Cum trebuie să procedez acum sau mai există ceva de făcut? Momentan nu mă aflu în Ro. Sunt stabilit în UK de 3 ani. Și încă o întrebare, dacă în acest an îmi expiră buletinul aș putea merge aici la ambasadă să îmi fac pașaport fără nici o grijă sau există posibilitatea să mă aresteze?! Mulțumesc frumos și aștept răspunsul dumneavoastră
Am condus cu dovada expirată.. Uitasem complet și abea când am fost oprit de organele competente am realizat!


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu are nicio legatura prestarea muncii neremunerate cu obtinerea unui alt permis de conducere. In cazul unei pedepse cu suspendarea executarii sub supraveghere, va puteti prezenta la examen dupa 1 an de zile de la ramanerea def. a hot. de condamnare.
Pentru ce infractiune ati fost condamnat?

Bună ziua! Îmi puteți spune și mie dacă după munca neremunerata îmi pot obține înapoi permisul de conducere? Am avut la proces o pedeapsa de suspendare de 1 an și 4 luni sau muncă în folosul comunității! Mulțumesc