avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei Popovici 20

Activitate Andrei Popovici 20

Salut,

Va rog sa ma ajutati sa ma dumiresc cu o problema de intermediere tranzactie imobiliara: Am semnat un contract cu un reprezentant al unei agentii imobiliare pt vizionarea unei case. In urma vizionarii mi-a spus de comision 2,5% ( eu stiind ca colegii lui intermediaza cu 2%) si ca pretul casei este fix - vanzatorul nu este dispus la negociere. Ulterior am vb telefonic cu vanzatorul casei si acesta mi-a spus un pret mai mic al casei si bineinteles negociabil. Concluzia mea este ca agentul ia comision din ambele parti si mai si tine de suma deci speculeaza bine in favoarea propriei persoane. Are acest drept? Pot eu folosi serviciile altei agentii in acest caz?
Multumesc pentru raspuns. Concret, in apartamentul vecin figureaza o firma SRL, de comert online, deschisa in februarie 2020 ( cf CUI) fara a anunta nici un vecin.
Intr-adevar activitatea nu ma afecteaza si nici angajati in plus nu exista. Totusi ar fi avut nevoie de acordul scris al meu nu?
Nesolicitandu-mi-l inteleg ca ori a depus un dosar cu semnaturi false ori Registrul Comertului i-a acceptat dosarul fara acest act de la vecini. E posibil asa ceva la un Registru?
As putea verifica cumva dosarul depus?

Multumesc
La inceputul anului era in discutie modificarea legii societatilor comerciale cu privire la faptul ca pentru infiintarea unei societati comerciale, SRL, intr-un apartament de bloc nu ar mai fi nevoie de acceptul locatarilor pe plan vertical si orizontal. S-a votat aceasta modificare sau inca este nevoie de acceptul scris?

Ce este de facut in cazul in care s-a aflat de infiintarea unei SC, cu domeniu activitate vanzari online, in feb 2020 fara acceptul vecinilor?


Va multumesc anticipat,