avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate Litwos

Activitate Litwos

Răspuns la discuția Constructie ilegala a primariei
Multumesc pentru raspunsuri! Voi merge sa discut la primarie toate aceste lucruri, iar daca nu rezolv, intentez sa actionez juridic. Multumesc!
Răspuns la discuția Constructie ilegala a primariei
Multumesc pentru raspuns. Am acte de mostenitor in care este schita initiala, unde apare acel teren. Cei de la cadastru au spus ca, chiar si fara acea bucata, suprafata masurata este mai mare decat cea originala si ma sfatuiesc sa las lucrurile asa. Insa nu as face accest lucru, pentru ca in acte exista alte limite, si nu am garantia ca primaria va construi altceva in acea parcare. Am si martori la constructia statiei de autobuz, plus ceilalti vecini care s-au retras si ei cu gardul pentru parcarea de rastaurant. Pe cale amiabila primaria poate muta statia de autobuz? Cine va suporta refacerea documentatiei cadastrale? Multumesc!
Buna ziua. Incerc sa fac o carte funciara pe proprietatea mea privata, recent mostenita care are o limita comuna cu un drum national. In urma cu aprox 15 ani, tatal meu s-a retras cu gardul dinspre drumul national pentru a permite unui vecin si noua sa amenajam o parcare privata pentru un restaurant. Descopar in documentul de amplasament primit de la firma de cadastru ca primaria comunei apare ca vecin in acel sector in care trebuia sa apara drumul national, si ca suprafata de teren ca parcare privata este, aparent, in proprietatea primariei. De asemeni, primaria a construit o statie de autobuz langa gardul meu, pe suprafata de teren lasata ca si parcare deschisa. Cum pot proceda sa pot sa fac cartea funciara pe suprafata de teren adevarata (cea cu limita comuna cu drumul national)? Trebuie sa actionez in judecata primaria? Multumesc pentru orice ajutor!