avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 952 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriel_7

Activitate Gabriel_7

Inteleg. Intuiesc ca daca promisiunea vine de pe o adresa de email oficial si nu scris si semnat, atunci nu este luata in considerare?
Multumesc frumos!

In conditia de fata, angajatorul a platit conform taierilor din documente insa a promis si plata diferentei. De exemplu, fosind numere ipotetice:

Salariu brut baza: 32.000 ron redus prin act aditional la 6000 ron brut. Angajatorul a platit 6.000 ron brut insa a promis ca o sa plateasca si diferenta pana la salariul de baza original pentru toate lunile in care a fost prezenta taierea.

As avea castig de cauza in instanta daca produc dovezi scrise ale acestor promisiuni?

Multumesc
Buna ziua,

Sunt angajat din luna martie intr-o companie privata (sediu in america insa eu lucrez din Bucuresti) si doresc mult un sfat cu privire la urmatoarea situatie;

Angajatorul de la 1 aprilie a taiat salariile echipei (inclusiv mie) prin acte aditionale (cate un act pe luna) si ne-a promis ca o sa plateasca diferenta mai tarziu. Promisiunea a fost facuta in scris pe email catre echipa dar si in privat scris pe chat (in privat mi-a confirmat ca indiferent ce se intampla, el si-a asumat personal rambursarea diferentei salariale).

Actul aditional de reducere salariala pentru luna iunie in schimb a inclus o formulare care invalida salariul meu original de baza din contract si prin urmare am refuzat sa il semnez.

La inceputul saptamanii, angajatorul m-a anuntat ca este posibil de vineri sa ma introduca in preaviz deorece firma nu mai are bani. I-am solicitat un document scris in care sa imi confirme plata salariilor din urma asa cum a promis dar a refuzat.

In schimb mi-a trimis un email in care a spus ca o sa primesc rambursarile pentru salariile taiate daca sunt concediat pe motiv de covid (literalmente asa s-a exprimat in limba engleza). In cazul in care nu sunt concediat datorita covid si raman in companie, o sa fiu de asemenra rambursat.

Ma puteti ajuta va rog sa inteleg care este cea mai buna cale pentru a obtine salariile promise?
Angajatorul s-a folosit de aceasta promisiune sa ma convinga sa lucrez de sarbarori, in weekend, peste program etc si mi se pare nejust sa nu isi tina promisiunea.

Multumesc