avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 353 soluții astăzi
Forum Activitate Ptqu

Activitate Ptqu

Marusa nu este cea care sustine financiar , din contra , profita pe acest lucru , pensia bunicii fiind folosita in scopuri personale ! Iar faptul ca noi am adus o doamna sa intretina si sa ingrijeasca , probabil ca nu le convine , ca nu au ce contesta , motiv pentru care matusa cand este intrebata (inclusiv bunica) cand o duce acasa - de fiecare data raspunde la fel - poate maine poate poimaine - asta se intampla de cateva luni . Cumva cauta sa gaseasca sau sa forteze , noi sa fim “oaia neagra” , si sa picam in situatia ca nu ne asumam indatoririle fata de batrana . Oricat am incerca , ne este imposibil . Daca i am spus - daca tot sta la tine ca fiind fiica ei , macar spune si o scoatem de la platile lunare ale casei -evident ca a raspuns - pai nu stiu cat sta ...este f greu sa putem avea o colaborare ok , atata timp cat nu exista comunicare ci doar dorinta de a ne pune in postura de neinteresati in ceea ce priveste pe bunica !
Buna ziua. Am si eu o situatie neplacuta pe care nu stiu cum sa o gestionez :
Acum cca 15/20 ani parintii mei au facut un contract de v-c cu clauza de intretinere , cu bunica mea(mama tatalui) , dupa decesul bunicului , in care se specifica faptul ca intreg imobilul ( la momentul respectiv casa din paianta / acoperita cu carton / podea din pamant si dusumea , incalzire cu sobe pe gaz ) va ramane parintilor mei dupa decesul ei (bunica) . Mentionez ca in imobil s au investit sume consistente , avand centrala termica / renovat rigips, baie ridicata de la 0 / hol etc, totul este nou si modern , necesitatile fiind oferite.
Situatia neplacuta este ca matusa mea , sora tatalui meu , dupa ce acesta din urma s a stins din viata (el locuia impreuna cu bunica in acel imobil si plateau 50/50 toate costurile lunare)tot pune presiune (probabil scopul ascuns fiind sa intoarca contractul, sa ia casa ) si tot ne spune ca nu ne ocupam de batrana , ca nu ne pasa , ca nu ne intereseaza , noi avand o doamna care sa ingrijeasca pe bunica / platita de noi , fara niciun contract . Mentionez ca mama mea este in alt oras , fara loc de munca , eu fara loc de munca , si ma ajuta alaturi de sotia mea sa ne crestem copiii, 2 baietei, si noi avand o situatie stramtorata. Dar permanent sunt atacat cu vorbe rautacioase - ca eu sa platesc datorille lunare care sunt la casa locuita de bunica / ca de ce nu merge mama sa stea cu ea 24/24 ( in ideea in care bunica este in stare relativ buna pt varsta ei , nu bolnava nu la pat . In schimb dupa ce am adus acea doamna sa aiba grija de bunica - matusa o ia la ea fara sa spuna cat timp o tine , dar permanent se plange ca ea nu mai rezista si nu mai poate , ca ii e greu. Daca ii zic sa o duca in casa in care bunica mea a stat cu tata , raspunde ca - pai ce sa fac eu , s o dau afara ?
Sunt contrariat si revoltat de comportamentul amandurora , nu ca ar fi fost vreodata altfel , dar acum dupa ce tatal meu nu mai este deja totul a luat o amploare greu de imaginat si suportat. Si mi e teama ca sa nu ma trezesc inainte sau dupa decesul batranei cu vreun proces , vis a vis de situatia care nu putem sub nicio forma sa o controlam , permanent avand impedimente din partea lor , si complotand numa sa fie rautacioase.
Ca sa nu mai spun si faptul ca bunica mea a avut exact acelasi contract cu o batrana pe care aceasta a ingrijit o , pana la decesul dansei , si acel apartam a fost vandut pe ascuns (matusa si bunica fiind dur batute de catre unchiul meu) si banii s au ...”spulberat”
Mama mea a muncit in strainatate 12 ani - mod in care am reusit sa intretinem si casa si sa cumparam un apartam , moment in care toti au luat foc , de parca le am bagat mana in buzunar , sau ca i am furat , si ei nu au!
Intrebarile mele - se poate intoarce contractul - in ideea in care casa era - ultimul stadiu , iar acu mult peste mediu , daca eu sunt dator / mama - sa platesc datoriile lunare pt casa in care sta (cand are matusa mea chef ) bunica , in ideea in care ea are pensie - si bineinteles toti banii - nu ajung decat la ea ..daca exista vreo posibila situatie in care matusasa se ridice cu pretentii acu sau dupa ce bunica nu va mai fi ?! Multumesc anticipat