avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Activitate emilou

Activitate emilou

N-am mai intrat demult aici. Multumesc pt. post Senga. Macar moral tot inseamna ceva chiar daca mari iluzii nu mai imi fac eu. Cum am putea face sa vorbim?
Asa era legislatia atunci, aveai aur in casa si nu-l cedai statului erai pasibil de inchisoare - asa prevedea legea 284/1947. Totusi acestei persoane i s-a confiscat si casa, in baza art.25 din codul penal de atunci care prevedea ca instantele judecatoresti pot pronunta SI confiscarea averii in cazul infractiunilor in dauna economiei nationale. Astazi, acest lucru mi se pare strigator la cer - sa ti se ia casa pentru ca aveai in casa cateva monezi si te-a turnat cineva (apropo, ca fapt divers, dupa legea 284/1947 denuntatorul primea 10% din contravaloarea valorii confiscate). In plus exista legea 591/2004, (care completeaza OUG 190/2000 privind regimul metalelor pretioase), in care la art I, alin. 2 se arata ca preluarea de catre stat a aurului, valutelor efective si altor mijloace de plata straine in baza legii 284/1947 constituie preluare abuziva. Vazand art. 2 din legea 10, postat mai sus, nu imi dau seama daca aceasta confiscare poate fi incadrata la vreo litera din cele de mai sus. Totusi, abuzul mi se pare evident. Si ar mai fi ceva. In sentinta pronuntata, se pomeneste despre persoana condamnata ca fiind "de origine burgheza". Tinand cont de asta, s-ar putea incadra preluarea abuziva la art. 2, litera b)-adica infractiuni de natura politica?
cunosc pe cineva a carui matusa a fost condamnata in 1959 la 7 ani inchisoare in baza legii 284 din 1947 (pentru detinere si trafic de aur). Totodata, in baza art. 25 cod penal valabil atunci (cel din 1948) i s-a confiscat, pe langa aurul respectiv (cocosei, de fapt) )si casa. Cunostintei mele, care a depus notificare in baza legii 10 pentru casa confiscata i s-a cerut "dovada preluarii abuzive". Intrebarea mea catre dumneavoastra este cam in ce ar putea sa conste o asemenea dovada. Are sentinta de condamnare si confiscare, are legea 284/1947, are legea 591/2004 care declara abuziva preluarea de catre stat a aurului (nu si a casei) conform legii 284/1947. Va multumesc anticipat.