avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate MERKAT

Activitate MERKAT

Buna ziua,va prezint o situatie intalnita intr-o institutie publica locala cu edil PDL-ist.
E vorba de persoana mea care in luna ianuarie 2010, ocupa o functie de sef birou. In urma unor conflicte cu domnul primar ( mai clar l-a iritat ca m-am inscris la o formatiune de sindicat si am avut tupeul sa-i zic de niste sporuri legale care trebuia sa ni le dea)in martie a modificat organigrama. Dar cum????!!! In ianuarie aveam in subordine un numar de 4 persoane si 2 posturi vacante, deci legal ma incadram pentru a ocupa aceasta functie. Prin modificarea organigramei mi-a luat cele 4 persoane si cele 2 posturi vacante , le-a mutat in cadrul altui compartiment , dar de la acelasi serviciu si asa am ramas fara functie de conducere. Intrebarea mea : este corect ceea ce a facut , tinand cont ca prin schimbarea la alt compartiment trebuiau schimbate si atributiile acelor persoane?cu toate ca ele presteaza aceleasi atributii......Mai mentionez ca in ianuarie eram in organigrama un numar de 93 de posturi, iar dupa ce a schimbat organigrama a anulat posturile vacante (dar nu toate, nu la toate serviciile)si am ramas 67 de posturi. E corect???!!! si asa s-a modificat si numarul de posturi de conducere ( prin aplicarea cacelui procent de 12% din posturi) Ce ma sfatuiti sa fac ? nu am primit nici o dispozitie de schimbare de functie, de schimbare de atributii .....
buna ziua la toata lumea,
sunt administratorul unei firme ce are ca principal cod CAEN- comertul si in urma unui studiu de piata (de zona) am decis sa-mi realizez un atelier de tamplarie de lemn -termopan . Stiu ca prima conditie este ca in statutul de functionare sa fie un cod ce reprezinta aceasta activitate..Cine ma poate ajuta ? Care este acest cod CAEN? Care sunt conditiile de realizare a acestuia si ce autorizatii imi trebuie?
Va multumesc