avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Activitate Manu Moldovan

Activitate Manu Moldovan

Răspuns la discuția Executare silita
Va multumesc pentru raspunsuri. O sa deschid un nou proces. O sa revin cand am o noua sentinta. Sper sa nu dureze un an si, la fel ca primul proces...
Răspuns la discuția Executare silita
Cheltuielile de judecata le-am obtinut. Vreau sa stiu daca imi voi recupera si banii propriti din salariu...
Buna ziua! Am avut o problema cu o firma de recuperari, care a dispus executarea silita a unui credit (prescris de altfel). Am depus contestatie in termenul legal în care am invocat prescriptia dreptului de a fi executat silit., dupa care am primit o adresa de infiintare propriri (la firma unde sunt angajat). Am inceput sa platesc (defapt platea firma) asteptand sa se fixeze un termen de judecata. Deoarece primul termen (care s-a si amanat) s-a fixat la aproximativ 8 luni de la data depunerii contestatiei, sumele care m-i s-au retinut au acoperit valoarea creditului (fapt confirmat si de executor). In final, dupa un an si 4 luni instanta a dat urmatoarea solutie: Admite exceptia prescripţiei dreptului de a cere executarea silită. Admite contestatia la executare…., Dispune anularea tuturor actelor de executare întreprinse în dosarul execuţional Nr. ….. . Obligă pârâta la plata sumei de .... lei reprezentând onorariu de avocat cu titlu de cheltuieli de judecată. Intrebarea mea este: cum imi voi recupera eu banii? trebuie sa deschid un nou proces? daca trebuie sa deschid un nou proces sunt hotarat sa cer si daune.... este posibil?