avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate Muninn

Activitate Muninn

Multumesc pentru raspunsuri.
Imi poate confirma un notar ca intr-adevar ne putem folosi de CI expirata in aceasta perioada, cat inca este stare de altera, + cele 90 de zile?
Ati avut astfel de cazuri?
Multumesc pentru raspuns. Stiam si eu despre acea lege, dar am vorbit recent cu un agent imobiliar si zicea ca nu mai e valabila, asa ca sunt nedumerita.

MihailZC a scris:

Pasaportul reprezinta act de identitate valabil numai pentru cetatenii cu domiciliul stabilit in strainatate (fapt mentionat inclusiv pe pasaport). Cum dvs aveti carte de identitate, in mod cert nu aveti domiciliul stabilit in strainatete.
Partea buna este ca desi expira, cartea dvs de identitate ramane act de identitate valabil pe perioada starii de alerta si inca 90 de zile de la data incetarii acestei stari.

mai multe detalii aici www.avocatnet.ro/articol_571...

Buna ziua! As sa stiu daca pasaportul poate fi folosit in locul buletinului in relatia cu banca (demersuri obtinere credit ipotecar), notarul (contract vanzare-cumparare) si ce institutii ale statului unde voi avea drumuri.

Doresc a incepe cautarile unui nou apartament dar buletinul imi expira la sfarsitul lunii si imi este teama ca va dura prea mult pana voi obtine unul nou si as putea rata o proprietate din cauza asta.

Asadar, este obtinerea unui pasaport (care ar trebui sa fie gata mult mai repede) o solutie buna pentru situatia mea?
Buna ziua! Liftul din blocul in care locuiesc s-a stricat si trebuie inlocuit troliul si alte piese. Costul se ridica la peste 19.000 lei.

Problema mea este ca locuiesc la parter si nu am folosit niciodata liftul acela. Mai mult decat atat, as vrea sa ma mut din acest bloc anul viitor.

Avand in vederea acestea, va dati seama ca nu imi convine sa cotizez la ceva ce nu folosesc. Din ce am citit, cheltuielile cu liftul (mai putin electricitatea) sunt considerate cheltuieli comune.

Dar chiar nu exista nicio solutie sa nu platesc pentru asta?
Mai are cineva pareri in legatura cu asta?

Mentionez si ca al doilea numar este trecut cu alt font, ca si cum e stampilat.

Nicaieri nu scrie cuvantul "seria", nu inteleg de ce arata asa acest PV.

Ambele numere sunt dupa "Proces verbal no.", cu spatiu intre ele. Atat.
Se pare ca am deslusit misterul. Am intrebat o doamna de la vanzari bilete si a spus ca primul rand de cifre e seria si al doilea e numarul.
Eu ma asteptam ca seria sa fie formata din litere, nu cifre.
Acel BN se pare ca e prescurtarea zonei.
Multumesc pentru raspuns, dar nu pot introduce numar in intregime. Vad ca este o limita de 10 caractere.

Oare este doar 0037244 numarul? Sau 741718?

Adrian ALBU a scris:

Seria este BN, iar numărul este 0037244 741718. Dacă nu este obligatoriu, nu treceți seria procesului verbal.

Cum citim seria si nr unui PV completat de STB?

Am nevoie sa completez aceste date pe ghiseul.ro, dar nu imi dau seama care este numarul si care este seria acestui proces verbal.

Din pacate nu pot atasa poza pe acest site, ca sa va dati seama mai bine cum arata aceasta hartie, dar voi incerca sa explic cat mai bine.

Asadar, procesul verbal contine urmatoarele elemente deja tiparite:
Proces-verbal No 0037244 741718
Intre cele doua cifre, unde e spatiu, a completat de mana "BN".
Sa inteleg ca seria PV-ului este BN?
Numarul este 0037244 741718? Cu spatiu? Fara spatiu? Sau doar unul dintre aceste doua randuri de cifre?

Nu stiu cum sa trec aceste date pe ghiseul.ro, ca sa nu fie probleme.
Multumesc din nou!

P.S.: Nu, nu am semnat procesul verbal.

Avocat Trifan Bianca Elena a scris:

Jud-sector1@just.ro

Daca trimiteți prin e mail va trebui sa trimiteți oricum și prin posta/curier.
Eu va propun sa depuneți prin e-mail, sa verificați zilele următoare pe portal ce număr de dosar are contestația dvs. si ulterior sa depuneți și prin curier/posta, indicând direct numărul de dosar, în asa fel încât sa se depună actele direct la dosarul dvs.
E obligatoriu ca instanta sa aibă suficiente exemplare în asa fel încât sa se poată realiza comunicarea către cealaltă parte.

Buna ziua! Multumesc mult pentru raspuns.
As vrea sa depun contestatia online, dar nu gasesc nicio informatie pe internet cum ca s-ar putea. Am gasit o singura adresa de email, dar este pentru contestatiile contra DSP.

Imi puteti indica o adresa de email unde as putea depune contestatia amenzii online pentru Judecatoria Sectorului 1?

Avocat Trifan Bianca Elena a scris:

Bună ziua,

Din punctul meu de vedere e un abuz ceea ce a făcut controlorul.
Dumneavoastră ați semnat procesul verbal?
Verificați și analizați procesul verbal, în sensul in care sa vedeți dacă datele dvs sunt scrise corect și complet, dacă sunt trecute corect data, respectiv locul săvârșirii contravenției.
Apoi, pentru dosar, nu aveți nevoie de 5 exemplare ale procesului verbal, ci de 3 exemplare (dintre care depuneți în instanta doar 2, unul rămâne la dvs.).
Trebuie sa achitați o taxa de timbru de 20 de lei, sa atasati copie de pe actul dvs de identitate (tot doua exemplare de depus la instanta și unul la dvs), precum și orice alte probe considerați dvs ca sunt utile. Pe scurt, tot ce depuneți în instanta depuneți în doua exemplare plus un exemplar care sa rămână la dvs.
Plângerea o depuneți la judecătoria de la locul săvârșirii faptei și se poate depune prin posta/curier/e-mail.