Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum citim seria si nr unui PV completat de STB?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum citim seria si nr unui PV completat de STB?

Am nevoie sa completez aceste date pe ghiseul.ro, dar nu imi dau seama care este numarul si care este seria acestui proces verbal.

Din pacate nu pot atasa poza pe acest site, ca sa va dati seama mai bine cum arata aceasta hartie, dar voi incerca sa explic cat mai bine.

Asadar, procesul verbal contine urmatoarele elemente deja tiparite:
Proces-verbal No 0037244 741718
Intre cele doua cifre, unde e spatiu, a completat de mana "BN".
Sa inteleg ca seria PV-ului este BN?
Numarul este 0037244 741718? Cu spatiu? Fara spatiu? Sau doar unul dintre aceste doua randuri de cifre?

Nu stiu cum sa trec aceste date pe ghiseul.ro, ca sa nu fie probleme.
Seria este BN, iar numărul este 0037244 741718. Dacă nu este obligatoriu, nu treceți seria procesului verbal.
Multumesc pentru raspuns, dar nu pot introduce numar in intregime. Vad ca este o limita de 10 caractere.

Oare este doar 0037244 numarul? Sau 741718?

Adrian ALBU a scris:

Seria este BN, iar numărul este 0037244 741718. Dacă nu este obligatoriu, nu treceți seria procesului verbal.

Se pare ca am deslusit misterul. Am intrebat o doamna de la vanzari bilete si a spus ca primul rand de cifre e seria si al doilea e numarul.
Eu ma asteptam ca seria sa fie formata din litere, nu cifre.
Acel BN se pare ca e prescurtarea zonei.
Mai are cineva pareri in legatura cu asta?

Mentionez si ca al doilea numar este trecut cu alt font, ca si cum e stampilat.

Nicaieri nu scrie cuvantul "seria", nu inteleg de ce arata asa acest PV.

Ambele numere sunt dupa "Proces verbal no.", cu spatiu intre ele. Atat.
Muninn, utilizator