avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum citim seria si nr unui PV completat de STB?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum citim seria si nr unui PV completat de STB?

Cum citim seria si nr unui PV completat de STB?

Am nevoie sa completez aceste date pe ghiseul.ro, dar nu imi dau seama care este numarul si care este seria acestui proces verbal.

Din pacate nu pot atasa poza pe acest site, ca sa va dati seama mai bine cum arata aceasta hartie, dar voi incerca sa explic cat mai bine.

Asadar, procesul verbal contine urmatoarele elemente deja tiparite:
Proces-verbal No 0037244 741718
Intre cele doua cifre, unde e spatiu, a completat de mana "BN".
Sa inteleg ca seria PV-ului este BN?
Numarul este 0037244 741718? Cu spatiu? Fara spatiu? Sau doar unul dintre aceste doua randuri de cifre?

Nu stiu cum sa trec aceste date pe ghiseul.ro, ca sa nu fie probleme.
Cel mai recent răspuns: Muninn , utilizator 23:17, 2 August 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Seria este BN, iar numărul este 0037244 741718. Dacă nu este obligatoriu, nu treceți seria procesului verbal.
Multumesc pentru raspuns, dar nu pot introduce numar in intregime. Vad ca este o limita de 10 caractere.

Oare este doar 0037244 numarul? Sau 741718?

Adrian ALBU a scris:

Seria este BN, iar numărul este 0037244 741718. Dacă nu este obligatoriu, nu treceți seria procesului verbal.

Se pare ca am deslusit misterul. Am intrebat o doamna de la vanzari bilete si a spus ca primul rand de cifre e seria si al doilea e numarul.
Eu ma asteptam ca seria sa fie formata din litere, nu cifre.
Acel BN se pare ca e prescurtarea zonei.
Mai are cineva pareri in legatura cu asta?

Mentionez si ca al doilea numar este trecut cu alt font, ca si cum e stampilat.

Nicaieri nu scrie cuvantul "seria", nu inteleg de ce arata asa acest PV.

Ambele numere sunt dupa "Proces verbal no.", cu spatiu intre ele. Atat.
Ultima modificare: Duminică, 2 August 2020
Muninn, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Greseala la depunerea unei contestatii d0r1n27 d0r1n27 Am depus in urma cu ceva timp o contestatie la o amenda de circulatie . Am observat ca am gresit o cifra din seria procesului verbal . Mai pot modifica? Daca ... (vezi toată discuția)
Contestare proces-verbal de contraventie kralro kralro Buna seara, Doresc sa contest un proces verbal incheiat acum 2 saptamani. Motivele pentru care as dori sa fac contestatia sunt urmatoarele: 1. La seria si ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta primita cu intarziere ContSters445935 ContSters445935 Buna ziua! Se pare ca la data de 05.08.2017 am circulat fara a avea rovinieta cumparata (nu mi-am dat seama). Am primit astazi in cutia postala un plic cu ... (vezi toată discuția)