avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Activitate aducsd

Activitate aducsd



Ionut.ion a scris:

Cred ca mai bine ati chema in instanta, print-ro actiune de granituire, ambii proprietari si vedea cat teren are fiecare, poate domnul in cauza nu a mai respectat intelegerea si a mutat gardul cu 3 mai in interior pentru a va lua dvs din teren ( din cata stiu... nu poti face cadastru pe o suprafata in acte si alta in teren).
Sau... daca stiti ce suprafata ar putea avea fiecare le puteti masura terenurile si vedea daca au aceasta suprafata sau mai mult.
Dar este mai complicat asa...


Cadastrul e facut de vecinul x, inainte sa vanda. Deci el a semnat ca vinde 1700, latimea 23, a luat bani pe 1700mp de la proprietarul y, ultimul luand de la noi bani pe 1700mp. Dar acum, primul proprietar x care e si vecin pe partea stanga, spune ca terenul se termina la latimea 19 (practic lui ii mai raman 3m pe lungimea terenului, pe care ii considera ai lui, fiind lipiti de terenul lui). Nu exista gard pe partea aceea, exista doar un rand de vie si niste pomi la 3m de vie, spre terenul lui. Eu nu am cum demonstra ce s-a vrut a vinde, dar am cumparat 1700mp nu 1400 si ambii au luat bani pe 1700. Cine ne poate ajuta? Un avocat, un notar, sau primaria sau oficiul de cadastru sa vina sa delimiteze terenul din acte? Multumesc.
Buna ziua. Am cumparat un teren de la proprietarul y. Teren cu cadastru si intabulat (suprafata 1700mp latime 23 aprox). Proprietarul Y a cumparat terenul acum 10 ani de la vecinul din stanga terenului, proprietarul x. Pe partea din stanga a terenului nu exista gard. Dupa ce am devenit proprietari constatam ca latimea este de 19-20m (de la gardul din dreapta pana la gardul de beton din stanga, care este al vecinilor X). Intreband vecinul din stanga X acesta sustine ca nu conteaza ce scrie in act, el atat a vandut, pana in gardul de beton (care este pe partea din fata a terenului sau, intre noi nefiind gard). Am chemat o pers fizica autorizata pt cadastru, pt a ne spune pe gps unde e terenul si am constatat ca acel cadastru e gresit (punctul dreapta fata e mai la stanga cu 3m fata de gardul din dreapta). Am cerut refacerea cadastrului pastrand delimitarea de gard dreapta si spate, dar si pastrand suprafata initiala 1700 (noi atat avem in act). Domnul de la cadastru a zis ca nu se mai baga, ca daca vecinul zice ca e 1400 el nu face alt cadastru pe 1700, desi cadastrul initial are 1700mp. Ce putem face in aceasta situatie? Nu mi se pare normal sa renunt la 300mp fara sa fiu despagubit si nici sa platesc eu un nou cadastru sau cheltuielile de judecata sa refac situatia. Ar trebui sa dau in judecata vecinul x pt inselatorie ca a vandut in acte 1700 dar de fapt el vroia doar 1400? Cadastrul actual nu are nici-o valoare? Nu il pot folosi pt a-mi lua autorizatie de constructie gard si sa fac gard conform actului la latimea de 23m? Ma poate impiedica vecinul X? Ei nu au cadastru pe partea lor. Multumesc!