avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate Elysium13

Activitate Elysium13

Buna ziua ,am nevoie de niste sfaturi in legatura cu gardul de la casa .Imprejmuirea casei noastre este facuta pe hotar si gardul e facut in intregime de noi.
Un vecin in fata casei noastre venit recent, a vrut neaparat ca sa ridice o bucata de gard de 2.3 m din caramida .
Am acceptat verbal,ca doar trebuie sa existe omenie intre vecini(desi nu stiam cat de mare va fi ) si acord comun iar dupa a mai venit ca mai vrea sa faca o bucatica de gard tot din caramizi ( 1.7) .Gardul meu arata din 3 nivele . ( Foarte inalt, inalt si mai jos ).
Atasez aici o poza : [ link extern ]
Acum urmeaza problema :
A spus ca vrea sa isi faca inca un gard pe langa gardul nostru,mult mai inalt . Gardul nostru e vechi de 16 ani aproximativ dar o sa fie refacut de catre noi in anul urmator .
S-a discutat cu el si nu s-a ajuns la nicio intelegere , el nevrand deloc sa ne asculte opinia noastra si ca face doar cum vrea el ,desi e de datoria noastra sa facem gardul din spatele casei lui.

A doua portiune din caramida construita de vecinul (bucata de 6 randuri de caramizi) este conforma cu normativele de constructii de separare (garduri), avand inaltimea de 1.7m.
Portiunea de 9 randuri de caramida insa este deja considerabila constructie, avand inaltimea unei (viitoare) incaperi si este nevoie de autorizatie de constructie, cu PROIECT (si inclusiv acordul meu notarial).

Intrebarea finala este :
Avand in vedere ca nu au acordul meu SCRIS ,Au voie daca vor face gardul lor ( in terenul lor ) langa gardul nostru, sa il lege de stalpii nostri si pe aceeasi centura sau sunt OBLIGATI sa il faca cu centura lor separata si stalpii lor?
Si portiunea de 9 caramizi (2.3 m) , daca nu vrea sa o demoleze si sa aduca la acelasi nivel tot gardul ( de maxim 1.7) , putem sa o daramam noi avand in vedere ca el nu are autorizatie si nici acordul meu pentru acea constructie de 2.3 ?
Care ar fi solutiile de facut in aceasta situatie , in care chiar nu se poate ajunge la un numitor comun ?