avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate Vasilecristian

Activitate Vasilecristian



raluk0207 a scris:



Vasilecristian a scris:



Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Contractul dumneavoastra trebuie sa fie incheiat la NOTAR sau sa va adresati instantei spre a va fi recunoscut dreptul de proprietate.
Pana atunci ... acel act nu dovedeste decat ca ati facut o tranzactie ne fiind opozabil NIMANUI!

Si cum ramane cu banii dati?


Nimic. I-ati facut cadou bunicilor.

Mentionez ca nu au avut nici un act pe casa, dar este inscrisa la taxe si impozite... Nu puteam face la notar pt ca, casa nu este intabulata...
Va multumesc tuturor pt ajutorul dat!


Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Contractul dumneavoastra trebuie sa fie incheiat la NOTAR sau sa va adresati instantei spre a va fi recunoscut dreptul de proprietate.
Pana atunci ... acel act nu dovedeste decat ca ati facut o tranzactie ne fiind opozabil NIMANUI!

Si cum ramane cu banii dati?
Buna ziua... Am cumparat o locuinta de la bunicii mei. In contractul de vanzare cumparare facut la avocat(pt ca, casa nu este intabulata) scrie asa:Subsemnatii vanzatori transmit in deplina proprietate si posesie cumparatorului, in intregime nuda proprietate... Vanzatorii isi rezerva dreptul de uzufruct viager asupra imobilului pana la moarte... Tin sa mentionez ca bunicii mei au doua fete, iar bunicul a decedat intre timp.Bunica nu mai este in deplinatatea facultatilor mintale fiind manipulata. Nelamuririle mele sunt:Fetele m-au dat afara din casa impreuna cu bunica(mentionez ca nu locuiesc in imobil si ca nu am avut certuri). Au acest drept?
Au dreptul(fetele) sa se mute in locuinta?
Cum as putea sa le scot din imobil si ce drepturi de proprietar am?
Va multumesc anticipat!