avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am cumparat o locuinta de la bunicii mei cu contract ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am cumparat o locuinta de la bunicii mei cu contract de mână

Buna ziua... Am cumparat o locuinta de la bunicii mei. In contractul de vanzare cumparare facut la avocat(pt ca, casa nu este intabulata) scrie asa:Subsemnatii vanzatori transmit in deplina proprietate si posesie cumparatorului, in intregime nuda proprietate... Vanzatorii isi rezerva dreptul de uzufruct viager asupra imobilului pana la moarte... Tin sa mentionez ca bunicii mei au doua fete, iar bunicul a decedat intre timp.Bunica nu mai este in deplinatatea facultatilor mintale fiind manipulata. Nelamuririle mele sunt:Fetele m-au dat afara din casa impreuna cu bunica(mentionez ca nu locuiesc in imobil si ca nu am avut certuri). Au acest drept?
Au dreptul(fetele) sa se mute in locuinta?
Cum as putea sa le scot din imobil si ce drepturi de proprietar am?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Vasilecristian , utilizator 23:08, 26 Iulie 2020
Nu aveti niciun drept. Actul încheiat la avocat nu are nicio valoare juridică. Iar avocatul ar trebui să știe acest aspect.
Dacă ați fi încheiat actul la notar, în baza acestuia se intabula dreptul dvs de proprietate la Cartea Funciară și se nota dreptul de uzufruct viager al bunicilor.
Buna ziua,
Contractul dumneavoastra trebuie sa fie incheiat la NOTAR sau sa va adresati instantei spre a va fi recunoscut dreptul de proprietate.
Pana atunci ... acel act nu dovedeste decat ca ati facut o tranzactie ne fiind opozabil NIMANUI!


Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Contractul dumneavoastra trebuie sa fie incheiat la NOTAR sau sa va adresati instantei spre a va fi recunoscut dreptul de proprietate.
Pana atunci ... acel act nu dovedeste decat ca ati facut o tranzactie ne fiind opozabil NIMANUI!

Si cum ramane cu banii dati?
Buna ziua,
In actul incheiat la notar se va specifica ca plata s-a facut asa cum reiese din actul incheiat la avocat.
Gresala este a avocatului intrucat stia ca el nu are drept sa incheie decat, eventual, antecontracte


Vasilecristian a scris:



Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Contractul dumneavoastra trebuie sa fie incheiat la NOTAR sau sa va adresati instantei spre a va fi recunoscut dreptul de proprietate.
Pana atunci ... acel act nu dovedeste decat ca ati facut o tranzactie ne fiind opozabil NIMANUI!

Si cum ramane cu banii dati?


Nimic. I-ati facut cadou bunicilor.

Alte discuții în legătură

Cumparare imobil cu drept de uzufruct viager marius_br marius_br Doresc sa cumpar un imobil care are trei coproprietari si un beneficiar al unui drept de uzufruct viager (in conexiune cu doi dintre proprietari). Daca toti ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare uzufruct viager, dupa decesul beneficiarilor uzufructului nicoletaghe nicoletaghe Acum 8 ani am facut un contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager cu clauza de intretinere cu bunici mei in care ei beneficiau de asupra apartamentului , ... (vezi toată discuția)
Drept de uzufruct viager kittyplus kittyplus Buna ziua! As dori si eu niuste lamuriri in urmatoarea problema: sotul meu, inca in viata a instrainat catre fiul meu proprietatea apartamentului in care ... (vezi toată discuția)