avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaid2

Activitate Mihaid2

La serviciul de probațiune ? Doar sa ii zic doamnei de acolo sau trebuie sa fac ceva la Judecătoria unde mi sa dat definitiva
Deci un an de zile nu pot face mai nimic...
l pedeapsa de 1 an închisoare pentru infracţiunea de conducerea unui vehicul fără permis de conducere În baza art. 83 C. pen. amână aplicarea pedepselor stabilite inculpaţilor pe durata termenului de supraveghere de 2 ani, stabilit potrivit art. 84 Cod penal. În baza art. 85 alin. (1) C. pen. obligă inculpaţii ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Gorj la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea lor; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor lor de existenţă. În baza art. 85 alin. 2 lit. g) Cod penal pe durata termenului de supraveghere impune inculpaţilor obligaţia de a nu conduce vehicule pentru care este obligatorie deţinerea permisului de conducere. În baza art. 83 alin. (4) C. pen. atrage atenţia inculpaţilor asupra dispoziţiilor art. 88 C. pen. În baza art. 274 alin. 1 Cod procedură penală obligă inculpaţii la plata cheltuielilor judiciare în sumă de 500 fiecare, ocazionate de soluţionarea fondului. Cheltuielile judiciare ocazionate de soluţionarea apelului rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţa publică de la 18.06.2020.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Copiati minuta sa vad exact solutia.

Buna ziua ! Sunt in perioada de probațiune !
Pe aceasta perioada am obligația de a nu conduce autoturisme
Întrebarea mea este :
Pot face ceva pentru a îmi scoate aceasta obligație , nu am
Avut niciodată permisul suspendat
Sunt de 2 luni in probațiune și încă am permisul in buzunar