avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate CatalinBog

Activitate CatalinBog

Cu respect, multumesc de observatie. 168, cu scuzele de rigoare.
Buna ziua!
Ma numesc Catalin si lucrez la livrator la o companie din Bacau.
Practic livrez mancarea oamenilor acasa.
Pana ieri lucram 12 ore pe zi ( 2 zile cu 2 libere ), pauza fiind inclusa in program.
Insa astazi primesc un mesaj, eu si colegii mei, in care managerul restaurantului ne spune ca pauza nu va mai fi inclusa in program, deci vom munci 13 ore pe zi si totodata ne impune ca in pauza de masa sa stam la munca.
Legal, pe saptamana, sunt 40 de ore. Facand un calcul, niciodata nu lucrez 40 de ore pe saptamana. Ajung sa lucrez 48 de ore intr-o saptamana si 36 in alta. Urmand calculul urmator 48 x 2 saptamani + 36 x 2 saptamani, rezultatul reiese 264 de ore pe luna, 66 de ore pe saptamana.
Totodata sunt pus in program ( odata la vreo saptamana, doua) de la 14:00 la 2:00, iar incepand cu ora 1:00 trebuie sa duc personalul acasa, ajungand chiar sa termin pe la 3:00 - 4:00 dimineata.
Intrebarile mele sunt:
1. Este legal sa ni se impuna ca in pauza de masa sa stam la munca? Lucrez 12 ore in trafic, in soare, fara AC la masina. Transpir, mi-e cald, ma doare capul si simt nevoia sa am locul meu de reculegere ( acela fiind acasa). Sa mananc, sa fac un dus, sa ma relaxez in pauza mea.
2. Este legal sa mi se impuna sa duc personalul acasa? Nu mi s-a precizat decat in momentul in care am aflat de la colegii mei ca asta se va intampla. Desi orele suplimentare mi se spune ca se platesc, eu nu sunt de acord sa ajung la ora 3-4 dimineata acasa.
3. Este legal ca in mod abuziv orice modificare asupra programului si procedurilor de munca sa ni se impuna si sa ni se inchida gura fara sa avem dreptul de a ne spune punctul de vedere? Deoarece, de fiecare data cand managerul restaurantului ne comunica ceva, imediat ne spune, si citez, "Nu vreau sa aud discutii si punct".