avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Activitate Cojocaru mihai

Activitate Cojocaru mihai

În ce condiții legale se pot schimba vechile apometre de apartament cu unele cu radiocitire wireless (asa dorește presedintele ).
Specific: la prima convocare a adunării generale n-a fost cvorum! Iar acum vrea sa ne oblige sa facă acest demers.
Nu trebuie sa facă tabel nominal cu toti locatarii și să semneze acolo cine dorește acest demers?
Din cate știu eu apometrele sunt pe proprietatea mea individuală nu cea comună.
Și nici nu vad eficienta lor căci diferența de bani plătită la metrii cubi consumati și neinregistrati (însumarea tuturor consumurilor) nu depășește costul citirii și taxelor ce ar trebui sa le plătim firmei respective .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


Ionut.ion a scris:

Contestati aceasta suma IN scris la presedinte.
Nu raspunde la contestatie sau nu vrea sa o primeasca... depuneti sesizare la primarie.
Nici asa nu vor... organizati dvs., cel putin 20% din membrii asociatiei, o adunare generala, schimbati conducerea, faceti un audit financiar si actionati in instanta vechea conducere pentru recuperarea prejudiciului, daca auditul constata ca exista unul...

Va mulțumesc pentru răspuns
... cred ca voi urma tot pașii legali și în final ajung tot la tribunal.
Și acum l-am prins pe scara și mi-a zis ca "abonamentul" defapt e și pentru cumpărarea unor tablete ce la folosesc ei... Administratorul și presedintele. Specific: în nicio adunare generală sau a comitetului executiv nu e stipulata o astfel de "cumparare "!
Acum da nici cu fugitii adinistratora și-a dat demisia.
Am constatat ca la plata intretinerii apare "abonament telefon " o suma ce a variat din 2017 de la 90 de lei la... 200 din octombrie 2018 pana în prezent.
Specific:
În nici o adunare generală nu s-a discutat o asa cheltuială și nici în comitetul executiv!
L-am întrebat pe administrator dar nu a vrut să-mi răspundă!
Ce fel de abonament ar fi acesta de 200 de lei?
În 3 ani..... Au fost peste 6000 de lei încasări abuziv.

Specific.. Acum fuge de a mai tine adunarea generală pe anul 2020 invocând criză de coronavirus.
Va mulțumesc anticipat.. Mihai.