avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate Ela Mihaela

Activitate Ela Mihaela

Vă mulțumesc mult pentru răspuns!
Bună ziua,
Am următoarea problemă:
Vreau sa plec cu copilul în excursie în afara țării în luna iunie și am o împuternicire dată de fostul soț în septembrie 2018. Menționez faptul că împuternicirea nu are menționată data de valabilitate, ci numai data autentificării notariale.
Întrebarea mea este daca mai am nevoie de o altă împuternicire sau este valabilă cea pe care o am.
Vă mulțumesc!
Vă mulțumesc mult!
Bună ziua,
Am în îngrijire un copil cu handicap grav care a împlinit 7 ani în luna iunie 2020. Certificatul de încadrare în grad de handicap este valabil până în anul 2031 (respectiv până la împlinirea vârstei de 18 ani a copilului). În momentul de față beneficiez de indemnizația pentru asistent personal, iar contractul de muncă este suspendat până în anul 2031. Dacă reîncep activitatea, pot beneficia de program redus de lucru fără a se suspenda indemnizația pt asistent personal? Sau ce alte opțiuni am pentru a obține venituri care să nu ducă la suspendarea indemnizației pt asistent personal.
Menționez faptul că sunt mamă singură, iar copilul are nevoie de supraveghere permanentă (îngrijiri paliative)