avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate StelianQ

Activitate StelianQ

Salutare as vrea sa precizez ca Tatal meu a lucrat la IMGB 1970-1980
Undeva prin 1971 avand un accident grav de munca ntrand la pensie de handicap 5 ani de zile si reangajanduse ulterior cu efort redus de munca .acumuland 10 ani plus 6 ani de munca la Saro Danbovita (16 ani acumulati)
Problema este ca arhiva casei de pensi Targoviste spun ca a fost inundata si nu mai gasesc nici una din cele 5 decizi de pensionare
Tatal meu detinand 3 dintre ele una fiind recuperata din arhiva IMGB (Best archive din ilfov) si plus ca ani sunt trecuti in cartea de munca dar insusi directorul casei de pensi targoviste mi-a spus ca imi trebuiesc deciziile lipsa daca nu sa cumpar restul de ani care lipseste pentru a iesi la pensie spunand ca poate intre ani acestia (ca si scuza ) poate ar fi fost o intrerupere si nu poate acorda pensia Tatalui meu
Chiar nu exista o arhiva unde sa dovedeasca ca Tatal meu a luat pensie 5 ani (1971-1976) sau se mai pot gasi cupoanele de pensi ?
Stiu ca se poate da in judecata dar din cate am inteles majoritatea au pierdut procesul asa ca incerc sa gasesc o solutie stabila multumes anticipat!
Ori ce sfat este bine venit va multumesc frumos!!!