avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 471 soluții astăzi
Forum Activitate clauk

Activitate clauk

Din pacate... aveti dreptate. Tatal meu este proprietar, noi nu mai suntem minori.. Deci contravaloare imbunatatirilor aduse imobilului.. Abia anul trecut am renovat tot apartamentul... Asta este, nu avem ce sa facem. Va multumesc mult pentru sfat.
Suntem o familie cu 2 copii. tatal meu a cumparat de la vechiul ICRAL acum multi ani apartamentul cu 2 camere in care stam acum. In urma cu 12 ani, parintii mei au divortat, si mama mea a renuntat sub amenintare la jumatate din casa cu rasplata financiara fictiva. Apoi temporar, parintii mei s-au impacat aprox 5 ani, pana cand tatal meu a plecat in Spania acum 7 ani. Intre timp, noi am stat in aceasta casa, si toate cheltuielile au fost suportate de noi, tatal meu trimitand bani din cand in cand, pana acum 1 an, de cand nu a mai trimis nimic. Acum s-a intors in tara si vrea sa vanda apartamentul si pe noi sa ne dea afara. Ce putem face? VA rog mult sa ma sfatuiti.
Stiam k si in caz de concubinaj, dupa 5 ani, mama mea poate primi 50% din valoarea apartamentului. este valabil? SI cum putem proceda? Unde?
Răspuns la discuția pensie de intreþinere
Buna ziua! Sunt noua pe aici, m intrat pentru k am mare nevoie de ajutorul dvs.. cu un sfat.
Am 24 de ani, sunt studenta la Facultatea de Medicina Bucuresti, si tatal meu imi plateste pensie alimentara la salariul minim pe economie, prin mandat postal.. Insa o plateste cand isi aduce aminte sau cand ii sun eu sa ii reamintesc.. Si de fiecare data cand intarzie, imi mai trimite si cumulat pe 2 luni.. ma face sa ma simt k ultimul om, de parca as cere sacrificiul suprem, nu ceva ce mi se cuvine si de care chiar am nevoie. Asa k.. as dori sa ma indrumati.. am inteles k mai am inca 2 ani de pensie, pt k termin facultatea fix la 26 de ani.. cum sa fac sa il determin sa imi trimita banii cu regularitate? Am evitat cat am putut un proces... Daca as inainta acum un dosar, in vacanta judecatoreasca, s-ar judeca? Daca nu.. atunci cand? Ce se intampla daca el este in somaj de la inceputul anului? POt constitui probe la un eventual proces sms-uri in care el imi spune k nici macar nu exist pentru el? Sa astept 2 luni in care nu imi trimite pensie si apoi sa depun plangere penala pentru abandon?
Va rog mult sa ma ajutati cu u sfat.
Si va multumesc anticipat. O zi buna!

:offtopic: Din Regulamentul de postare:" nu este de dorit sa folosesti scrierea cu inflorituri (k, sh, tz, y), cu exceptia cazurilor în care pot aparea confuzii". Va multumesc pentru intelegere.