avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1888 soluții astăzi
Forum Activitate lavinia2008

Activitate lavinia2008

Răspuns la discuția CAS agent de asigurari
@Valentin Geapana&ghola. Multumesc pt raspuns. Observ concordanta opiniilor in privinta obligativitatii de plata.
DAR
@Valentin: ce sanse de reusita are contestatia? Se poate in vreun fel sa scape de plata acelor sume? (as avea o gramada de argumente ca sa arat injustetea deciziei, dar nu stiu cate au temei legal) Care ar fi argumentele legale?

@ghola: nu cred ca inteleg exact cum trebuie interpretat punctul (2) al art. 8: comunicarea deciziei de impunere se face de catre CJAS? Cu alte cuvinte, persoana ar avea 60 de zile sa plateasca acum pe perioada cand nu a contribuit, fara dobanzi? (cred ca e wishful thinking cum am interpretat...)
Salut tuturor,
am o intrebare legata de obligativitatea platii CAS. Sa expun pe scurt datele persoanei pentru care ma interesez:
- lucreaza, din 2004, pe baza de contract de mandat la o companie de asigurari, aceasta fiind singura sursa de venit
- are 27 de ani impliniti in 2008
- pana in iunie 2005 a urmat studii superioare (inclusiv master), iar din octombrie 2006 este din nou student
- pe perioada studiilor, prin 2004, a fost angajat timp de 3 luni cu carte de munca
- recent a primit o instiintare de la CAS pentru plata de CAS+penalizari (vreo 17 milioane) pentru perioada 2003-2006, in baza OUG 150/2002 si L95/2006 (ma rog, deocamdata ii cer doar declaratiile de impunere, pentru calculul exact al datoriilor)
Si acum intrebarile:
1. trebuie sa plateasca acel CAS? adica: veniturile din comisoane (contracte de mandat) sunt "venituri din munca" (n-am gasit nicaieri definirea acestei sintagme)? in plus, conform legii nu cumva era "protejat" de statutul de student si de varsta mai mica de 26 de ani?
2. daca raspunsul la intrebarea precedenta este DA, in ce fel se poate contesta decizia si cum se poate scapa de plata? Nu de alta, dar inseamna ca in curand va trebui sa justifice ultimii 5 ani, desi n-a beneficiat niciodata de servicii medicale...
3. Cu toate ca inteleg principiul solidaritatii, legea asta mi se pare aberanta. Cum se poate schimba?Stiti cumva daca exista actiuni in acest sens (procese castigate, initiative...)?