avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2012 soluții astăzi
Forum Activitate lanza5

Activitate lanza5

Buna ziua,
Vin cu o intrebare la dvs din punct de vedere legal ce optiuni am
Situatia sta in felul urmator, lucrez in domeniul horeca la o firma din ~ ianuarie. Pe 16 martie cand au pus starea de urgenta a fost inchis restaurantul pe o perioada de timp, angajatorul ne platea la fiecare 2 saptamani. Perioada 1-16 martie nu a fost platita ramanand ca, dupa pandemie sa ne fie platita. Am intrat in somaj tehnic 17martie - ~17aprilie dupa care am fost chemat sa lucrez ( oprit somajul ) pentru 1 luna. Nu mi-a convenit cat eram platit si am cerut sa fiu repus in somaj tehnic ceea ce au facut. Pe 1 iunie au fost redeschise terasele, implicit am inceput munca. In jur de 2 iulie din cauza ca nu era vanzare destula am fost repus in somaj tehnic. Pe luna trecuta am primit 300lei din somajul tehnic( angajatorul vrea sa imparta in 2 transe) ramanand ca pe 17 august sa primesc restul, inca nici in ziua de azi nu am primit.
Acum ca se redeschide interiorul au nevoie sa ma cheme inapoi, ceea ce eu nu vreau sa fac dar vreau sa primesc ce imi este datorat, perioada 1-16 martie, somajul jumatate de luna din august si banii de pe concediul meu. Managera de restaurant spune ca, daca nu vreau sa ma intorc nu o sa primesc nimic( plata pe concediu, diferenta de somaj si partea din martie)... ce optiuni am dpdv legal? ANAF, tribunal , itm?
Multumesc si scuze de mesajul atat de lung