avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1761 soluții astăzi
Forum Activitate Cristina9090

Activitate Cristina9090

nu ar trebui sa se calculeze indemnizatia de concediu la 8h cum era contractul din ultimele 3 luni? nu inteleg dece s-a calculat la 2h cum era contractul incepand cu 0 iunie?
Este corecta calcularea medie a salariilor din ultimele 3 luni deoarece contractul pentru care se calculeaza indemnizatia CO este cel cu 2h/zi?
Buna ziua,

Sunt angajata la o agentie de turism.
Inca din Ianuarie am avut concediul de odihna stabilit si aprobat pentru 04-09 Iunie 2020.
In lunile Aprilie si Mai am fost in somaj tehnic iar incepand cu 01 Iunie 2020 contractul a fost redus printr-un act aditional la 2h/ zi.

Am observat ca zilele de concediu au fost platite la 2h/zi.

Au ajuns la concluzia ca valoarea cea mai favorabila a indemnizaiei pentru zilele de concediu, este cea calculata pentru luna curenta si nu cea a mediei salariilor din ultimele 3 luni, anterioare lunii Iunie, motivand ca:
Media zilnica in perioada lucrata pe 8 ore a fost impartita la 8 ore si inmultita cu 2 ore pentru a putea compara media zilnica I cu cea de-a II, pentru ca contractul pentru care se calculeaza indemnizatia CO este cel cu 2h/zi.

Nu inteleg de ce au impartit media zilnica a ultimelor 3 luni la 2h avand in vedere ca eu am lucrat 8h in perioada de referinta? Este corect asa?


Va multumesc si astept raspunsul dvs,

Cu stima,