avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate A.I.M

Activitate A.I.M

O sa contactez un avocat belgian! Mulțumesc pt timpul acordat ! O seara placuta !

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, de aceea este complicat sa divortati in România.
Vedeti ce zice avocatul belgian.
In functie de situatie veti putea consulta și un avocat roman dar trebuie sa va rezervați o ora pentru ca nu durează 10 minute ca să înțelegeți toate mutările posibile si sa puteti lua o decizie în cunostiinta de cauza.
Cred ca ar fi mai ieftin un divort in Belgia daca veti angaja avocat foarte bun in România.



A.I.M a scris:



CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu puteți pleca cu copilul.din Belgia legal.
Divorțați in Belgia.
Ca sa divorțați in Romania este complicat.
Vorbiti cu un avocat belgian.
Putetindiscuta si cu avocat roman dar este foarte complicat.


Deci divortand aici e mult mai usor,doar ca ce nu inteleg este ca noi suntem casatoriti in Romania ,nu in Belgia,normal la consulat cred eu se poate dar doar daca suntem ambii de acord,daca sotul nu e de acord ce fac??

Complicat este din cauza faptului ca locuiesc in Belgia si copilul e nascut aici?


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu puteți pleca cu copilul.din Belgia legal.
Divorțați in Belgia.
Ca sa divorțați in Romania este complicat.
Vorbiti cu un avocat belgian.
Putetindiscuta si cu avocat roman dar este foarte complicat.


Deci divortand aici e mult mai usor,doar ca ce nu inteleg este ca noi suntem casatoriti in Romania ,nu in Belgia,normal la consulat cred eu se poate dar doar daca suntem ambii de acord,daca sotul nu e de acord ce fac??
in Belgia de 4 ani

A.I.M a scris:

Belgia,ca sa divortez aici banuiesc ca se poate face doar la consulatul Romaniei in Belgia,in mare parte ma intereseaza copilul,daca sotul nu e de acord cu divortul ce sa poate face .
Mulțumesc
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

In ce tara locuiti in ultimii ani?



In Belgia
Belgia,ca sa divortez aici banuiesc ca se poate face doar la consulatul Romaniei in Belgia,in mare parte ma intereseaza copilul,daca sotul nu e de acord cu divortul ce sa poate face .
Mulțumesc
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

In ce tara locuiti in ultimii ani?

Sunt casatorita in Romania nu in Belgia.
Vreau doar sa stiu legal ce se poate face


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca locuiti in Belgia veti divorta in Belgia.
Sfaturile nu se dau la.modul general ci in concret si se urmărește consecinta juridica a fiecărei mutari in parte.

Buna Seara!
As avea nevoie de cateva sfaturi ,sunt casatorita in Romania ,cu domiciliul în Belgia.
Eu si sotul nu ne intelegem mai deloc,as vrea sa ne despartim,sa divortez ,dar ma ameninta ca daca plec imi va lua copilul.
Avem un baietel de 1 an jumatate care este nascut in Belgia,el avand cetățenie romana,eu si sotuk fiind romani.
Imi iubesc copilul si nu vreau sa fiu despartita de el.
Ma puteti sfatuii va rog ce sa fac,legal,ce proceduri sunt si cam tot ce tine de divort si copil.

Va mulțumesc pentru eventualele raspinsuri.