avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Detalii divort Buna Seara! As avea nevoie de cateva ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Detalii divort Buna Seara! As avea nevoie de cateva sfaturi ,sunt casatorita ...

Buna Seara!
As avea nevoie de cateva sfaturi ,sunt casatorita in Romania ,cu domiciliul în Belgia.
Eu si sotul nu ne intelegem mai deloc,as vrea sa ne despartim,sa divortez ,dar ma ameninta ca daca plec imi va lua copilul.
Avem un baietel de 1 an jumatate care este nascut in Belgia,el avand cetățenie romana,eu si sotuk fiind romani.
Imi iubesc copilul si nu vreau sa fiu despartita de el.
Ma puteti sfatuii va rog ce sa fac,legal,ce proceduri sunt si cam tot ce tine de divort si copil.

Va mulțumesc pentru eventualele raspinsuri.
Ultima modificare: Vineri, 11 Septembrie 2020
A.I.M, utilizator
Cel mai recent răspuns: A.I.M , utilizator 22:40, 11 Septembrie 2020
Daca locuiti in Belgia veti divorta in Belgia.
Sfaturile nu se dau la.modul general ci in concret si se urmărește consecinta juridica a fiecărei mutari in parte.

Daca vreti amândoi puteți divorța si in Romania.
Ultima modificare: Vineri, 11 Septembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Sunt casatorita in Romania nu in Belgia.
Vreau doar sa stiu legal ce se poate face


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca locuiti in Belgia veti divorta in Belgia.
Sfaturile nu se dau la.modul general ci in concret si se urmărește consecinta juridica a fiecărei mutari in parte.

In ce tara locuiti acum?
in ultimii ani?
Ultima modificare: Vineri, 11 Septembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Belgia,ca sa divortez aici banuiesc ca se poate face doar la consulatul Romaniei in Belgia,in mare parte ma intereseaza copilul,daca sotul nu e de acord cu divortul ce sa poate face .
Mulțumesc
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

In ce tara locuiti in ultimii ani?

Ultima modificare: Vineri, 11 Septembrie 2020
A.I.M, utilizator
in Belgia de 4 ani

A.I.M a scris:

Belgia,ca sa divortez aici banuiesc ca se poate face doar la consulatul Romaniei in Belgia,in mare parte ma intereseaza copilul,daca sotul nu e de acord cu divortul ce sa poate face .
Mulțumesc
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

In ce tara locuiti in ultimii ani?



In Belgia
Ultima modificare: Vineri, 11 Septembrie 2020
A.I.M, utilizator

Alte discuții în legătură

Reprezentare divort A.N.B A.N.B Buna ziua, Sunt despartita in fapt din iunie 2010,iar momentan locuiesc in alta tara.In decembrie 2010 am depus actele de divort,dar nu m-am putut prezenta la ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea casatoriei intocmita in belgia kath kath Buna, In anul 2009 m-am casatorit in Bruxelles cu un cetatean roman. Dupa doar doi ani ne-am despartit si un an mai tarziu a urmat si divortul:( in urma ... (vezi toată discuția)
Divort belgia Rami83 Rami83 Locuiesc de 8ani in Belgia ,am doi copii născuți și crescuți aici ,de 7 ani și 14 luni,acum soțul vrea sa divorțeze ,eu venind in Belgia pt.el ... (vezi toată discuția)