Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Detalii divort Buna Seara! As avea nevoie de cateva ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Detalii divort Buna Seara! As avea nevoie de cateva sfaturi ,sunt casatorita ...

Buna Seara!
As avea nevoie de cateva sfaturi ,sunt casatorita in Romania ,cu domiciliul în Belgia.
Eu si sotul nu ne intelegem mai deloc,as vrea sa ne despartim,sa divortez ,dar ma ameninta ca daca plec imi va lua copilul.
Avem un baietel de 1 an jumatate care este nascut in Belgia,el avand cetățenie romana,eu si sotuk fiind romani.
Imi iubesc copilul si nu vreau sa fiu despartita de el.
Ma puteti sfatuii va rog ce sa fac,legal,ce proceduri sunt si cam tot ce tine de divort si copil.

Va mulțumesc pentru eventualele raspinsuri.
A.I.M, utilizator
Daca locuiti in Belgia veti divorta in Belgia.
Sfaturile nu se dau la.modul general ci in concret si se urmărește consecinta juridica a fiecărei mutari in parte.

Daca vreti amândoi puteți divorța si in Romania.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Sunt casatorita in Romania nu in Belgia.
Vreau doar sa stiu legal ce se poate face

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca locuiti in Belgia veti divorta in Belgia.
Sfaturile nu se dau la.modul general ci in concret si se urmărește consecinta juridica a fiecărei mutari in parte.

In ce tara locuiti acum?
in ultimii ani?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Belgia,ca sa divortez aici banuiesc ca se poate face doar la consulatul Romaniei in Belgia,in mare parte ma intereseaza copilul,daca sotul nu e de acord cu divortul ce sa poate face .
Mulțumesc
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

In ce tara locuiti in ultimii ani?

A.I.M, utilizator
in Belgia de 4 ani

A.I.M a scris:

Belgia,ca sa divortez aici banuiesc ca se poate face doar la consulatul Romaniei in Belgia,in mare parte ma intereseaza copilul,daca sotul nu e de acord cu divortul ce sa poate face .
Mulțumesc
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

In ce tara locuiti in ultimii ani?

In Belgia
A.I.M, utilizator