avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian199211

Activitate Adrian199211

Pai tocmai de asta intreb si aici mai consult si altele ca nu vreau sa fac o ilegalitate

Av. Liviu Voinea a scris:

Aici sunteti pe avocatnet.ro,tocmai pentru a primi niste sfaturi de la avocati in legatura cu speta dvs.

Dar sunteti liber sa mai consultati 2-3 forumuri,si sa conduceti conform sfaturilor de acolo.


Adrian199211 a scris:

Am citit tot pe niste forumuri cum ca as putea sa merg sa fac o declaratie ca nu conduc pe teritoriul romaniei si ca in afara as pute conduce de asta am intrebat





Am citit tot pe niste forumuri cum ca as putea sa merg sa fac o declaratie ca nu conduc pe teritoriul romaniei si ca in afara as pute conduce de asta am intrebat

gi-jane2 a scris:

dvs cititi ce vi se scrie ?
dreptul de a conduce e suspendat! ce conteaza unde vreti sa conduceti ?
Dvs puteti conduce ( oriunde) ca aveti plasticul, nu l-ati predat, daca va opreste si dati actele si doar se uita pe ele, e ok, ati acapat, dar daca le verifica, v-ati ars, e ca si cum nu aveti permis ( oriunde), deci va alegeti cu inca un dosar penal.
sa solicitati permis in alta tara, e exclus, adica o faceti degeaba, ca trebuie sa il predati pe asta si bingane ce e suspendat.

Dar pe teritoriul altei tari pot conduce este legal?

gi-jane2 a scris:

Dacă nu veti fi condamnat sau se amâna aplicarea pedepsei, nu veti avea permisul anulat.
Oricum, va dura treaba asta, deci nu veti conduce prea curand.


Am inteles ca dreptul de a conduce dar ca mi sa spsu ca as avea sanse sa nu mi se anuleze deoarece nu mai am antecedente penale miam recunoscut greseala am cooperat cu ei eram singur in masina mi sa spus ca se tine cont de toate astea si as avea sanse sa nu mi se anuleze

gi-jane2 a scris:

La o.8 in sange e infracțiune, dvs aveti depasi cu mult si tot ce e posibil, adica asa ar trebui , sa fiti condamnat. Cu suspendare sau nu, permisul, va fi anulat.
Si dvs va gânditi sa conduceti cu alt permis, asta ar fi inca o infracțiunea, pt ca la dobândirea unuia in alt stat, veti fi intrebat de situația celui deținut..
DvS nu înțelegeți că dreptul de a conduce e suspendat, nu plasticul..

Adrian199211 a scris:

La ce alcoolemie se anuleaza?

gi-jane2 a scris:

Cred ca puneti cruce la permis, la alcoolemia asta va fi probabil, anulat





La ce alcoolemie se anuleaza?

gi-jane2 a scris:

Cred ca puneti cruce la permis, la alcoolemia asta va fi probabil, anulat

Nu nu 0.76 la fiola rezultatul de la sange inca nu a venit imi outeti spune cam care ar fi cea mai buna solutie pentru mine pentru ami recapata permisul cat mai rapid posibil?

Av. Liviu Voinea a scris:

Dl avocat Patrascu are dreptate.
Eu intelesesem 0.76 in sange...

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Vi s-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute si pedepsite de art. 336 alin. 1 c.p.
Dreptul dvs de conducere este suspendat cat dureaza solutionarea dosarului penal.
Permisul trebuie sa il predati, vi s-a pus in vedere.



In cazul in care nu il predau ce mi se poate intampla?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Vi s-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute si pedepsite de art. 336 alin. 1 c.p.
Dreptul dvs de conducere este suspendat cat dureaza solutionarea dosarului penal.
Permisul trebuie sa il predati, vi s-a pus in vedere.

Buna ziua mi sa suspendat permisul pentru alcool 0.76 la fiola eu permisul nu lam predat il pot schimba in uk ? Daca da si voi confuce pe teritoriul Romaniei voi avea probleme?