avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1311 soluții astăzi
Forum Activitate Poeana Violeta

Activitate Poeana Violeta

Vă mulțumesc mult.
Bună ziua din nou...Le-am trimis notificare articolul 1825,mi-au zis ca e valabil doar pentru locuințe,vor neapărat sa plec pe 1 octombrie...Nu știu ce mai este de făcut
Mi-a trimis notificare sa părăsesc locația de la 1 octombrie,ca am refuzat mărirea chiriei la 700,notificare fără înștiințare . În contractul principal scrie 30 de zile cu acordul ambelor părți iar pentru neplata chiriei tot 30 de zile. Ideea este că am plătit chiria la timp, în actul adițional la contractul principal cu mărirea chiriei la 700 de lei practic ma obligă sa plătesc 700 de luna viitoare ori sa plec pe 1 octombrie. Nimic nu a fost cu acordul ambelor părți,nu mai zic că dupa ce am inceput munca după starea de urgență m-am trezit pe langa chiria de 500 cu o alta factura de 250 fără a imi explica despre ce este vorba,au fost mai multe probleme începând cu starea de urgență.Lucrez intr-un salon suntem 3 fete cu contract de subînchiriere,in momentul in care s-a dat starea de urgență s-a dus la salon unde a pus doar numărul ei pe ușă pentru reprogramari,practic ca si cum noi nu mai eram acolo,fiecare descopeream cate ceva de fiecare data cand ne duceam sa ne luam cate ceva de acolo,persoana care ne-a subinchiriat lucreaza ca si coafeza cu noi.A început a pune semne prin salon ceea ce mi s-a părut foarte deranjant,dupa ce mi-am spus punctul de vedere cu doua săptămâni inainte de a iesi din starea de urgență m-a sunat că nu vom mai colabora,in condițiile in care nu se putea face asta in starea de urgență.
Voi redacta o notificare, vă mulțumesc pentru informații și timpul acordat.O zi frumoasă.
In contract scrie ca e un termen de 30 de zile prin notificare de acordul ambelor părți,sau daca nu platesc chiria tot 30 de zile,ideea este ca am platit la timp chiria,nu au fost probleme de acest fel,singurul motiv ar fi refuzarea de a plati de luna ce vine acea suma,actul adițional nu l-am semnat,a ramas la ei,mi s-a părut cam tranșant să plec in cateva zile daca refuz sa plătesc acea sumă de luna viitoare in condițiile in care scrie 30 de zile in contractul principal.Azi am primit si notificarea in care imi scrie ca datorita faptului ca am refuzat semnarea acelui act adițional cu suma de 700 de lei sa eliberez spatiul incepand cu 1 octombrie.Va mulțumesc
Preaviz contract de subinchiriere.
Contract facut pe 5 ani pentru un post
de lucru in coafor,cu posibilitate de
mărire a sumei anual cu acordul
ambelor părți,nu am fost de
acord,ideea este ca am primit un act
adițional la contractul vechi in care
practicc mă obligă ori sa platesc suma
mărită de 700 de lei ori sa plec luna
viitoare pe 1. Am primit prin poștă o
hârtie de la respectiva fără înștiințare
de primire prin care mă invită sa
eliberez spațiul la 1 octombrie. Ce este
de făcut?
Buna ziua.Eu am contract de subînchiriere suma de 500 de lei pe 5 ani cu posibilitate de mărire anuală cu acordul ambelor parti.Acum doua zile am fost anunțată ca se va mări la 700 de lei,nu am fost de acord cu mărirea,azi a venit cu un act adițional la contractul vechi pe care scrie ca in cazul in care nu sunt de acord va trebui să plec la 1 octombrie luna viitoare. Eu am societate.Cat este termenul legal de preaviz?Plus ca niciunul din contracte nu pare a fi înregistrat la ANAF,fara stampile, semnătura,presupun ca trebuie sa fie ceva ce demonstrează inregistrarea lor. Vă mulțumesc