Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Preaviz contract de subinchiriere. Contract facut pe 5 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Preaviz contract de subinchiriere. Contract facut pe 5 ani pentru ...

Preaviz contract de subinchiriere.
Contract facut pe 5 ani pentru un post
de lucru in coafor,cu posibilitate de
mărire a sumei anual cu acordul
ambelor părți,nu am fost de
acord,ideea este ca am primit un act
adițional la contractul vechi in care
practicc mă obligă ori sa platesc suma
mărită de 700 de lei ori sa plec luna
viitoare pe 1. Am primit prin poștă o
hârtie de la respectiva fără înștiințare
de primire prin care mă invită sa
eliberez spațiul la 1 octombrie. Ce este
de făcut?
Poeana Violeta, utilizator
Aveți clauză de denunțare unilaterală?
Trebuie analizat contractul principal, adiționalul propus și acea înștiințare.

Mulțumesc,
Av. Filimon Cristina
In contract scrie ca e un termen de 30 de zile prin notificare de acordul ambelor părți,sau daca nu platesc chiria tot 30 de zile,ideea este ca am platit la timp chiria,nu au fost probleme de acest fel,singurul motiv ar fi refuzarea de a plati de luna ce vine acea suma,actul adițional nu l-am semnat,a ramas la ei,mi s-a părut cam tranșant să plec in cateva zile daca refuz sa plătesc acea sumă de luna viitoare in condițiile in care scrie 30 de zile in contractul principal.Azi am primit si notificarea in care imi scrie ca datorita faptului ca am refuzat semnarea acelui act adițional cu suma de 700 de lei sa eliberez spatiul incepand cu 1 octombrie.Va mulțumesc
Recomand redactarea unei notificări în care să arătați motivele pentru care este neîntemeiată solicitarea lor de eliberare a spațiului. Mai mult de atât nu vă pot spune pentru că am nevoie de documentele solicitate - să văd ce invocă ei, care este formularea din contract etc.

Av. Filimon Cristina
Voi redacta o notificare, vă mulțumesc pentru informații și timpul acordat.O zi frumoasă.
Bună ziua din nou...Le-am trimis notificare articolul 1825,mi-au zis ca e valabil doar pentru locuințe,vor neapărat sa plec pe 1 octombrie...Nu știu ce mai este de făcut