avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1307 soluții astăzi
Forum Activitate sergioco93

Activitate sergioco93

Buna ziua. Sunt intr-o situatie mai dificila...sunt singur la părinți și am stat într-o casă încă de la nastere, împreună cu parintii si la etaj cu bunica din partea tatălui (bunica fiind proprietara în acte) iar în 2015 ambii mei părinți au murit. Am rămas în casa bunicii pana cand aceasta a decedat, iar acum sunt inte-o chirie pt ca ulterior am aflat ca bunica a vândut prin contract de vanzare cumpărare cu uzufruct viager casa către fiica ei si nepoată ei (50/50) încă din anii 2002 (eu am aflat în 2017)...desi m-am inteles cu bunica foarte bine din orice punct de vedere nu s-a mai putut face nimic...ideea este ca si mătușa si verișoara mea au convenit cum este legal sa ma scoată afară din casă fara niciun drept legal (moral as fi avut multe...) însă problema abia acum vine...am fost sunat de la notariat precum ca o parte de teren din curtea casei unde este construită o anexă nu a fost stipulată în niciun contract de vanzare cumpărată si drept urmare as avea dreptul la jumătate din bucățică respectivă...intrebarea mea într-un final este...daca eu nu ofer semnatura matusii precum ca renunț la partea mea, ar putea vinde casa cu tot ce tine de teren ? Ar incurca-o cu ceva ?