avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 298 soluții astăzi
Forum Activitate George1929

Activitate George1929

Buna seara! As dori, daca se poate, sa ma lamuriti cu privire la cateva lucruri. Tatal meu a decedat in anul 1998, iar eu si sora mea suntem singurele mostenitoare (amandoua neavand copii). S-a dezbatut, la momentul respectiv, masa succesorala care presupunea un autoturism, un apartament si o casa la tara construita pe teren donat de catre bunicul nostru (tatal parintelui nostru). Dupa 20 si ceva de ani, fratii tatalui meu s-au gandit sa deschida proces de partaj pentru terenul ce a apartinut bunicului nostru, respectiv tatal lor (din care facea parte si terenul donat). As dori sa stiu ce acte sunt necesare sa le “punem la dispozitie”, deoarece noua nu ne-a venit nicio citatie sau vireo invitatie la notar, cica trebuie sa le dam lor actele (certificate de mostenitor, certificat de deces). Poti sa dai actele fara sa primesti vireo instiintare din partea unui organ abilitat? Dupa parerea mea, cu actele pe care tot ni le cer noi trebuie sa ne prezentam in fata notarului, respectiv instanta de judecata.

As dori sa va mai pun o intrebare. Intrucat eu si sora mea nu avem copii, ce acte ne recomandati sa facem, pentru a nu beneficia nimeni de mostenirea de la parintii nostri?