avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1589 soluții astăzi
Forum Activitate Raares

Activitate Raares

Bună ziua,

Lucrez în regim PFA, ofer servicii in zona Resurse Umane ( Employer Branding, Marketing etc.), pentru clienți din afara României. Am obținut codul de TVA intracomunitar.

Aș dori să știu care ar fi declarațiile obligatorii pe care trebuie să le depun la ANAF, pentru anul 2023?

Lucrez pe codul CAEN 7022 (Consultanță în Afaceri și Management).

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
Atestat de detectiv particular, obținut în cadrul Inspectoratului Județean de Poliție unde domiciliez.
Ca o paranteză, inclusiv cei de la Poliție sunt foarte dezorientați vizavi de subiect.
Bună ziua,
Aș dori să lucrez ca și detectiv particular (dețin atestatul necesar). Inconvenientul meu constă în faptul că, potrivit Legii 329/2003, conducătorii executivi (directorul executiv) ai societăţilor specializate de detectivi particulari trebuie să fie absolvenţi ai facultăţii de drept sau ai unei şcoli postliceale de detectivi, ori să fi îndeplinit funcţia de poliţist ori lucrător în cadrul unei instituţii publice cu atribuţii în domeniul ordinii publice sau siguranţei naţionale cu grad de OFIŢER (poftim?).
Eu am fost lucrător în SNApOPSN, însă nu am fost ofițer.
Deci ce trebuie să fac pentru a putea avea cabinetul sau firma mea? Trebuie să atac legea? Mi se pare o îngrădire a dreptului de a muncii...
Vă mulțumesc anticipat!