avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1928 soluții astăzi
Forum Activitate hbogdanus

Activitate hbogdanus

Buna ziua,
Un subiect nou aparut in tolba mass-media o reprezinta inselatoria bine pusa la punct de o retea organizata. Este chiar asa cum se prezinta in documentar?

Doar in Bucuresti, sunt sute de oameni care s-au trezit fara casa pentru restante de cateva mii de lei. Sunt cazuri reale, victime sigure ale unei retele bine puse la punct.

Atat de bine, incat datoriile persoanelor fara aparare se transforma in profituri uriase pentru samsarii imobiliari.

[ link extern ]
In decizie se spune doar atat: "a obligat paratul [...] la plata unei pensii de intretinere [...] in procent de 25% lunar din veniturile nete realizate de acesta".

LE: Ce decizie sa gasiti?

E vorba de decizia mai sus mentionata (2047/1979).
Va multumesc pentru amabilitate si raspunsuri. Unde pot gasi aceasta decizie (format electronic sau copie) pentru a o prezenta societatii ca si continut?
Va multumesc pentru raspunsuri si amabilitatea Dvs. Totusi, departamentul Resurse Umane al firmei la care lucrez imi opreste procentul pentru pensie si din aceste sume, si, in plus, mi-au oprit si din indemnizatia de CM, lucru total impotriva ilegal. Trecand peste faptul ca un inginer IT trebuie sa corecteze angajatele HR, cum pot face astfel incat sa le arat ca au gresit si sa cer recuperarea sumelor incorect retinute?
In cazul unei pensii alimentare ca procent din veniturile nete realizate, se iau in calcul Concediile Medicale, primele de Craciun/Paste, primele de vacanta, primele de merit? Se iau in calcul veniturile constante, lunare sau si cele speciale sau nepermanente? Ce legi/coduri stau la baza definirii acestor venituri nete?

LE. Am vazut si raspunsul "La stabilirea pensiei de intretinere se iau in calcul toate veniturile cu caracter permanent. Dividentele sunt venituri, dar nu au caracter permanent." din topicul www.avocatnet.ro/content/for...

Problema este ca firma la care lucrez mi-a oprit abuziv si aiurea pe stat sume si vreau sa incerc intai amiabil sa rezolv problema prezentand exact legile care se aplica, apoi sa apelez la Justitie.