avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate YKZ21

Activitate YKZ21

"Trafic international" - anxietate, intrebari

Buna ziua dragi avocati si useri!

In urma cu doua saptamani am comandat un gram de mefedrona de pe deepweb fiind intr-un episod maniacal. Ulterior, nu am mai dorit acest pachet. Nu am stiut ca se expediaza cu urmarire (am aflat ulterior de pe site) si deja am primit al doilea aviz sa ma duc sa il ridic.

Ma aflu in vreun pericol penal daca nu fac asta? Imi e teama ca dupa cele 10 zile il vor desface si vor vedea continutul. Din ce am discutat cu un lucrator al postei, dupa 10 zile se intorc la expeditor (avand in vedere ca nu a pus adresa, teoretic se tine in depozit 2 ani dupa care se distruge)

ce parere aveti?
Dezvoltator imobiliar in insolventa cumparat de altcineva. Ce se poate intampla?

Detin un apartament nou construit si nu am decat promisiune de vanzare ca si restul locatarilor. Dezvoltatorul nu era in regula cu nimic, se trage curent din santier, se ameninta ca ramanem fara apa. In final a fost cumparat de altcineva. La ce ma pot astepta acum?
Pai asta vreau, sa mi se recolteze probe biologice care sa dovedeasca ca un test pozitiv la fata locului nu reflecta ca as fi sub influenta sau ca modul in care conduc este afectat.
Buna ziua!

Am o intrebare legata de consumul cronic de canabis. Eu fumez cam 0.1 g maxim in fiecare seara pe la ora 23. In rest nu consum deloc in timpul zilei insa am citit pe aici tot felul de cazuri cu oameni prinsi pozitivi dupa ce nu au mai fumat doua sau chiar trei zile si imi vine sa nu mai conduc niciodata.

Intrebarea mea este, ar fi ok sa ii mentionez unui politist in cazul in care sunt oprit ca sunt consumator cronic si sa refuz testarea cu aparatul dar sa cer recoltarea de probe biologice pentru a stabili nivelul concret de THC si metaboliti din corpul meu? Ar ajuta evitarea acelui test? Ce e de facut?

Repet, nu ma urc fumat la volan si nu consum in timpul zilei.