avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1026 soluții astăzi
Forum Activitate Denisa Ionela

Activitate Denisa Ionela

Răspuns la discuția Succesiune
As mai avea totuși o întrebare. Bunicii mei au mai avut un copil care a decedat la vârsta de 20 de ani, în acel moment trăiau amândoi bunicii. Este luat în calcul și acest aspect?

Geanina DRIAN a scris:

Dumneavoastră culegeți, împreună cu frații, dacă mai aveți, 1/4 din 1/2.
Unde 1/2 din tot este mostenirea, pentru că celălalt 1/2 este cota de bun propriu a soției supraviețuitoare (bunica).
Din 1/2 (masa succesorală), bunica moștenește 1/4, restul de 3/4 se împarte egal intre cei 3 copii ai bunicilor, tatăl Dvs, si cele două surori ale lui. Cum tatăl Dvs, este decedat, Dvs. veniți la moștenirea lui prin reprezentare.
Asta în condițiile în care toată lumea a acceptat moștenirea și nu sunt renunțători.

Răspuns la discuția Succesiune
A
Discuție Succesiune
Buna ziua. Întâmpin si eu următoarea situație. Dacă se poate va rog sa îmi răspundeți. Bunica vrea sa facă succesiunea după bunicul meu. Ei au avut 3 copii, unul dintre ei a fost tatăl meu care a decedat în urma cu 20 de ani. Bunicul din parte tatălui este si el decedat de aproximativ 25 de ani. În concluzie mai trăiește doar bunica și cele doua mătuși. Se face succesiunea terenului pe care este casa dar și pentru terenul agricol. Aș vrea sa știu va rog cum se împart aceste proprietăți si care este dreptul meu după tată. Mulțumesc!