avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Activitate Stefan Plama

Activitate Stefan Plama

Buna ziua, stimati avocati!
Am fost oprit de Politia Rutiera cu viteza peste limita. Am primit procesul verbal in mana, unde se spune ca trebuie sa platesc o amenda cu o anumita valoare, iar daca o platesc in 15 zile va fi jumate.
Eu am depus plangere la acest proces verbal al Judecatorie.
Intrebarea este , perioada de 15 zile cand se plateste jumate se ingheata din momentul ce am depus plangerea sau va expira chiar daca cazul inca nu este solutionat dupa 15 zile fara nici o inghetare?
da, o sa am in vedere
Multumesc si toate cele bune!
cazul meu se incadreaza la capitolul (2) , nu la (4), pentru ca posesorul este mama, care are resedinta in Germania
si daca ies din Romania, si intru inapoi in Romania, se incepe numaratoarea de la zero?
Buna ziua,

Am in folosinta un automobil inregistrat in Germania, cu asigurare valabila si itp valabil facute ambele tot in Germania.

Masina mi-a fost imprumutata de catre mama printr-un act de imprumut de folosinta, eu neavind dreptul de a o inregistra in Romania.

Vreau sa aflu care este perioada maxima cu care pot sa circul cu aceasta masina cu numere straine in Romania.

Am gasit un articol pe saitul vostru unde se spune ca aceasta perioada este de 90 de zile, dar articolul este din anul 2012.

S-a modificat ceva din 2012?