avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1931 soluții astăzi
Forum Activitate Soma

Activitate Soma

Buna Ziua. Am cumparat o masina de la Mirel (exemplu). Am facut contract instrainare-dobandire. Mirel acum nu mai este in tara ca sa se duca sa scoata masina de la taxe si impozite iar eu nu o pot inmatricula. Eu sunt din Bucuresti S3, el din Ploiesti.
- Poate un parinte dintre ai lui sa faca aceasta procedura in locul lui cu o copie de pe C.I daca exista o foaie de mana semnata de Mirel care spune ca l-a imputernicit pe tatal lui sa scoata masina de la taxe si impozite?
- Pot eu face o cerere catre Primaria Sector 3 ca sa scoata ei masina aceasta de la Taxe si impozite Ploiesti presupunand ca nu are datorii daca contractele au fost trimise in prealabil acolo?
- Mirel poate trimite cele 5 copii ale contractului prin curier la Taxe si Impozite Ploiesti pentru a scoate ei masina de la impozit fara sa fie el fizic acolo?

Daca exista si alte optiuni/sfaturi despre cum pot face rost de stampile pe contractul de instrainare-dobandire va rog sa imi lasati un comentariu. Mentionez ca, Mirel nu va mai ajunge in tara curand.
Va Multumesc
Buna ziua.
Doresc sa cumpar un apartament cu 3 camere de la un prieten prin credit ipotecar. Apartamenul a fost cumparat de catre el din stadiul de constructie. Practic a cumparat o garsoniera si un apartament cu 2 camere pe care le-a unit, rezultand apartamentul cu 3 camere in cauza. In urma concatenarii celor 2, apartamentul s-a ales cu 2 balcoane lipite si unite (~6mp dupa unire). Dezvoltatorul cand a facut cadastrul a uitat sa treaca 6mp la balcon, in schimb a trecut 3mp cum au la majoritatea apartamentelor. In schita cadastrului arata totul bine (sunt chiar 2 usi ce duc pe balcon exact ca in realitate) doar ca scrie 3mp in loc de 6. Contractul de vanzare cumparare intre prietenul meubsi dezvoltator arata 67mp desi trebuiau sa fie 70mp.
Intrebarea mea este: daca eu cumpar mai departe prin credit ipotecar, ce probleme pot avea pe viitor daca in realitate suprafata totala este mai mare decat in acte?
Multumesc