Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Suprafata utila mai mare decat in acte
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Suprafata utila mai mare decat in acte

Buna ziua.
Doresc sa cumpar un apartament cu 3 camere de la un prieten prin credit ipotecar. Apartamenul a fost cumparat de catre el din stadiul de constructie. Practic a cumparat o garsoniera si un apartament cu 2 camere pe care le-a unit, rezultand apartamentul cu 3 camere in cauza. In urma concatenarii celor 2, apartamentul s-a ales cu 2 balcoane lipite si unite (~6mp dupa unire). Dezvoltatorul cand a facut cadastrul a uitat sa treaca 6mp la balcon, in schimb a trecut 3mp cum au la majoritatea apartamentelor. In schita cadastrului arata totul bine (sunt chiar 2 usi ce duc pe balcon exact ca in realitate) doar ca scrie 3mp in loc de 6. Contractul de vanzare cumparare intre prietenul meubsi dezvoltator arata 67mp desi trebuiau sa fie 70mp.
Intrebarea mea este: daca eu cumpar mai departe prin credit ipotecar, ce probleme pot avea pe viitor daca in realitate suprafata totala este mai mare decat in acte?
Multumesc
trebuie rectificat.consultati un avocat