avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate daniel9393

Activitate daniel9393

In alte cuvinte, eu nu am dreptul sa chem pe nimeni in casa ? Mutarea pe care o am, este de pomana in cazul asta ? Nici faptul ca eu intretin casa ? Legea nu ma poate ajuta deloc ?
Sa va explic situatia:
Parintii mei sunt divortati. Ai mei nu sunt de acord cu relatia mea. Mama mea nu mai sta cu mine si cu tatal meu in casa de la divort, de cand aveam 12 ani ( in momentul de fata, am 27 ani ) iar mama mea detine casa, tatal meu avand dreptul sa ramana acasa cu conditia ca facturile utilitare sa fie platite (si eu platesc luna de luna facturile utilitare)
Cu toate ca am avut certuri cu tatal meu, cu trecerea timpului, nu a mai spus nimic. In schimb, nu renunta la conditiile pe care le-a pus si anume sa nu foloseasca iubita si copilul ei baile noastre (frica de covid, etc, cu toate ca sta de o luna cu mine ) In fine, revin la subiect.

De vreo 2 saptamani, mama mea a aflat de iubita mea. Toti 3 ( eu + ea + copilul ) stam si dormim in biroul meu de lucru de acasa.
M-a amenintat, atat pe mine, cat si pe iubita mea ca daca o va mai prinde, v-a chema politia sa o evacueze. Stiu doar unele informatii, precum, daca se intampla asta, prima abatere este doar avertisment, iar daca se mai intampla, amenda.

Acum, niste informatii aditionale. Tatal meu, inainte sa implinesc 18ani, mi-a facut mutarea acasa. (asa s-a exprimat el.. "mutarea"). Din ce am inteles eu, mama mea nu ma poate da afara de niciun fel pe mine. DAR, evident, iubita si copilul nu au mutarea facuta, in alte cuvinte, teoretic, ea are dreptul sa cheme politia sa o evacueze. (din cate stiu eu.. poate spun ceva eronat, nu stiu)

Intrebarea mea este: Daca politia este chemata/implicata in aceasta disputa, eu daca spun ca iubita a venit in vizita la mine, ce se poate intampla ?
Daca de asemenea ma "apar" in fata politiei prin faptul ca eu am dreptul sa stau in casa ( deoarece am aceasta mutare ), pot sa le spun politistilor ca am dreptul sa o chem pe iubita si copilul ei ? Sau ar fi o exprimare gresita ?

iar intrebarea mea cea mai importanta este: Legea poate sa o oblige pe iubita mea si copilul ei sa fie dati afara din casa, cu toate ca eu, avand facuta aceasta mutare, i-am invitat in casa sa petreaca timpul cu mine ?

Va multumesc,
Dan.