avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate florinpopescu

Activitate florinpopescu

==============SOLUTIE===========
Salut,
Am primit in sf permisul ..de anu trecut din iun parca pana in luna asta l-am avut retinut ..S-a decis neinceperea urmariri penale.. am primit amenda de 800 lei si permisu inapoi in aceiasi zi. (am platit amenda la trezorerie..m-am dus la procuratura sa depun copie cu amenda platita, m-am dus la udristei sa imi completeze pe dovada .. si am stat la coada sa ridic permisul) Asta pt ca in tot intervalul in care a fost retinut nu am prelungit dovada..Ar fi trebuit si 3 luni de suspendare, dar la mine s-a tinut cont ca in toata perioada "nu am mers" cu masina.
Intre timp am facut si reabilitatrea ..deci am fost fara cazier in mom in care a ajuns cazul la procuror.
la sf anului trecut s-a dat o lege ..ceva care iti permite sa prelungesti dovada pana in momentul in care se da o solutie dosarului tau.
Multumesc pentru sfaturi si pareri.
Prima condamnare a fost pentru furt calificat..materiale de constructii
La prima condamnare nu am fost minor sa intamplat acum 7-8 ani ,aveam 18-19 ani.
Am vorbit cu un avocat si mi sa spus ca vom face reabilitarea iar in maxim doua luni nu o sa mai am nimic trecut in cazir,teoretic ar fi trebuit sa se stearga de la sine cazierul tinand cont ca au trecut ceva ani de la executarea pedepsei,respectiv din mai 2001 cand am fost eliberat.
:( chiar daca fac reabilitarea intre timp ?
Si o pedeapsa cat mai mica cat ar insemna ? sub un 1 sau peste?
Buna ziua,

Am fost prins acum doua saptamani circuland cu autovehicul neinmatriculat,si cu numere false.
In anul 2001 am fost condamnat pentru furt la 1 an inchisoare.
Azi am fost sa verific cazierul si apar cu cazier,nu sa sters.
Puteti va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac ? si eventual care sunt consecintele ?
Am primit dovada pentru 15 zile .pot sa o prelungesc ?,peste cat timp pot sa recuperez permisul ?
Sa ma astept la inchisoare sau la ceva cu suspendare?
Va multumesc.