Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducerea cu autovehicul neinmatriculat + numere false
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducerea cu autovehicul neinmatriculat + numere false

Buna ziua,

Am fost prins acum doua saptamani circuland cu autovehicul neinmatriculat,si cu numere false.
In anul 2001 am fost condamnat pentru furt la 1 an inchisoare.
Azi am fost sa verific cazierul si apar cu cazier,nu sa sters.
Puteti va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac ? si eventual care sunt consecintele ?
Am primit dovada pentru 15 zile .pot sa o prelungesc ?,peste cat timp pot sa recuperez permisul ?
Sa ma astept la inchisoare sau la ceva cu suspendare?
Va multumesc.
florinpopescu, utilizator
Parerea mea este ca nu veti scapa de inchisoare.
Va puteti angaja un avocat pt o pedeapsa cat mai mica.
Nu cred ca va costa prea mult un avocat in cazul dvs.

avocat Claudiu Lascoschi
:( chiar daca fac reabilitarea intre timp ?
Si o pedeapsa cat mai mica cat ar insemna ? sub un 1 sau peste?
OUG nr.195/2002 prevede :
Art. 85. - (1) Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neinmatriculat sau neinregistrat, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 3 ani.
(2) Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai cu numar fals de inmatriculare sau de inregistrare se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.

Cred ca pedeapsa minima poate fi 1 an cu suspendarea executarii pedepsei.
Se afla in stare de recidiva si nu poate primi o depeapsa cu suspendare conditionata.
Nu stiu daca poate scapa de inchisoare.Din cate observ aici ( fara sa vad dosarul) nu cred ca va scapa de inchisoare.
Nu exista niciun element in favoarea sa.

Reabilitarea nu mai poate fi facuta in prezent.
Concluzia mea este in sensul ca ii trebuie avocat care sa incerce sa ii obtina o pedeapsa cu executare cat mai redusa, evident, in masura posibilului.
Daca nu cunosc concret capete de acuzare retinute in rechizitoriu nu pot anticipa ce pedeapsa va fi aplicata.
Trebuie sa studieze un avocat dosarul si apoi se poate estima cuantumul pedepsei ce va fi aplicata.

avocat Claudiu Lascoschi
Poate daca prima fapta ar fi fost savarsita in timpul minoritatii (data savarsirii infractiunii conteaza si nu data la care hotararea a ramas definitiva) ar mai fi o sansa de suspendare.
Si se pare ca avem 2 infractiuni aflate in concurs (conducere auto neinmatriculat si conducere auto cu nr false).
ContSters53762, utilizator