avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 915 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducerea cu autovehicul neinmatriculat + numere false
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducerea cu autovehicul neinmatriculat + numere false

Buna ziua,

Am fost prins acum doua saptamani circuland cu autovehicul neinmatriculat,si cu numere false.
In anul 2001 am fost condamnat pentru furt la 1 an inchisoare.
Azi am fost sa verific cazierul si apar cu cazier,nu sa sters.
Puteti va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac ? si eventual care sunt consecintele ?
Am primit dovada pentru 15 zile .pot sa o prelungesc ?,peste cat timp pot sa recuperez permisul ?
Sa ma astept la inchisoare sau la ceva cu suspendare?
Va multumesc.
Ultima modificare: Marți, 29 Iulie 2008
florinpopescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: florinpopescu , utilizator 00:48, 16 Iunie 2009
Parerea mea este ca nu veti scapa de inchisoare.
Va puteti angaja un avocat pt o pedeapsa cat mai mica.
Nu cred ca va costa prea mult un avocat in cazul dvs.

avocat Claudiu Lascoschi
:( chiar daca fac reabilitarea intre timp ?
Si o pedeapsa cat mai mica cat ar insemna ? sub un 1 sau peste?
OUG nr.195/2002 prevede :
Art. 85. - (1) Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neinmatriculat sau neinregistrat, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 3 ani.
(2) Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai cu numar fals de inmatriculare sau de inregistrare se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.

Cred ca pedeapsa minima poate fi 1 an cu suspendarea executarii pedepsei.
Se afla in stare de recidiva si nu poate primi o depeapsa cu suspendare conditionata.
Nu stiu daca poate scapa de inchisoare.Din cate observ aici ( fara sa vad dosarul) nu cred ca va scapa de inchisoare.
Nu exista niciun element in favoarea sa.

Reabilitarea nu mai poate fi facuta in prezent.
Concluzia mea este in sensul ca ii trebuie avocat care sa incerce sa ii obtina o pedeapsa cu executare cat mai redusa, evident, in masura posibilului.
Daca nu cunosc concret capete de acuzare retinute in rechizitoriu nu pot anticipa ce pedeapsa va fi aplicata.
Trebuie sa studieze un avocat dosarul si apoi se poate estima cuantumul pedepsei ce va fi aplicata.

avocat Claudiu Lascoschi
Poate daca prima fapta ar fi fost savarsita in timpul minoritatii (data savarsirii infractiunii conteaza si nu data la care hotararea a ramas definitiva) ar mai fi o sansa de suspendare.
Si se pare ca avem 2 infractiuni aflate in concurs (conducere auto neinmatriculat si conducere auto cu nr false).
Ultima modificare: Marți, 29 Iulie 2008
ContSters53762, utilizator

Alte discuții în legătură

Conducere fara permis cu alcolemie cata_catalyn91 cata_catalyn91 am si eu mai multe probleme am condus un autovehicul cu numerele expirate,fara permis si cu o alcolemie de 0,73 la prima recoltare de sange si la a doua cu ... (vezi toată discuția)
Am circulat cu placutele provizorii de inmatriculare expirate de 4 zile dalexe_68 dalexe_68 ce amenda sau ce pedeapsa o sa primesc daca am fost prins ca am circulat cu placutele provizorii de inmatriculare expirate de 4 zile (vezi toată discuția)
Permis suspendat 90 de zile razvan0101 razvan0101 In data de 06.12.2011 mi-a fost suspendat permisul pe 90 zile, circulam cu un auto cu nr. rosii provizorii dar erau expirate de cateva zile, agentu care mi-a ... (vezi toată discuția)