avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1606 soluții astăzi
Forum Activitate felipem

Activitate felipem

Exact, nu am acte pe teren, doar platesc impozitul la Primarie de ani de zile, cum plateau si parintii mei din anii 50.
Inteleg ca eu ca proprietar al casei si platitor de impozit pentru casa si teren nu am drepturi asupra terenului care nu e intabulat, insa sora mea nu are absolut nici o hartie, dar blocheaza intrarea chiriasilor in casa mea, avand caini agresivi lasati liberi in curte si amenintandu-i pe chiriasi . Eu locuind in alt oras, merg mai rar pe acolo, insa chiriasii momentan nu isi pot desfasura activitatea in casa deoarece sora mea nu-i lasa sa intre in ciuda faptului ca s-a intocmit un contract de inchiriere al casei.
Dumneavoastra ce ati face in aceasta situatie, oare sa initiez proces de evacuare a surorii ?
Va multumesc mult pentru amabilitate.
Realitatea este ca terenul de langa casa (gradina) nu are CF, iar casa are CF. Parintii au cumparat casa si terenul de-odata, insa in anii 50 nu exista CF pe teren. Din pacate nu inteleg de ce parintii mei nu au rezolvat un CF si pentru teren mai incolo, iar dupa ce au murit sa descopar asta. Gardul a ramas neschimbat de atunci si impozit au platit timp de 70 de ani pentru acest teren "fara CF". Eu platind impozitul pe teren in ultimii 3 ani de cand am primit casa de la mama mea , chiar nu am nici un drept in urma platii impozitului pentru acest teren ?
Succesiunea pe ce baza se poate face ?, din moment ce acest teren nu figureaza la cadastru, ci doar la primarie pentru ca eu sa platesc acel impozit. Daca sora mea m-ar da in judecata pentru acest teren care nu exista in nici un act, defapt m-ar da in judecata fara ca eu sa detin ceva.
Eu oare pot vinde casa fara ca acest teren sa fie intabulat ?
Buna ziua.
In urma ingrijirii mamei mele am primit prin contract notarial de intretinere casa dansei, insa curtea casei nu este trecuta in CF. Mama mi-a lasat o hartie de mana semnata de ea cum ca imi cedeaza mie si terenul, aceasta hartie fiindu-mi ceruta de cei de la primarie pentru ca eu sa pot plati impozitul pentru acest teren.
Terenul care apartine casei, a fost cumparat de parintii mei in anul 1950 impreuna cu casa.

Sora mea, care a fost plecata din tara 15 ani, a venit acum inapoi si m-a dat in judecata pentru a contesta contractul notarial prin care am dobandit casa, s-a instalat in curtea casei mele si pretinde ca este curtea ei, stiind ca nu exista CF pentru teren insa ea neavand nici un act doveditor in acest sens.
Problema este ca eu am inchiriat casa, iar chiriasii sunt hartuiti de sora mea care s-a instalat pe terenul casei mele in gradina, dandu-i afara pe chiriasi, nelasandu-i sa intre in casa, ii injura, pune cainii pe ei, pretinzand ca este terenul ei. Eu am chemat o data politia, pentru ca a pus cainii ei si pe mine, cand am intrat in curtea casei mele, le-am aratat CF-ul casei pe numele meu, iar politistii au spus ca nu o pot da afara din curte pe sora mea pe motiv ca ar avea drept sa stea in curte pana se termina procesul, desi sora mea nu plateste nici un impozit pentru acest teren si nu detine nici un act doveditor, eu platesc totul.

Am apelat la o firma de cadastru, care a masurat terenul, a luat banii insa nu au mai rezolvat nimic, pe motiv ca nu gasesc acest spatiu la cadastru. Practic am dat banii pe niste masuratori insa nu am obtinut nimic.

Mentionez ca sora mea este o persoana cu care nu te poti intelege, extrem de agresiva si nervoasa, practic ea a pus stapanire pe toata curtea casei, isi cultiva legume, a taiat toti pomii fara acordul meu, iar chiriasii casei se confrunta cu probleme zilnic cu sora mea.

Intrebarea este daca as putea intra in posesia acestui teren fara CF si cum s-ar putea obtine acest lucru ?
Am dreptul sa deschid proces de evacuare a surorii mele de pe teren pentru a nu mai hartui chiriasii casei in acest caz ?

Va multumesc mult.
Pana la urma am rezolvat , am primit adeverinta ca bunica este in regula de la doctorul psihiatru, a avut o zi in care a fost foarte lucida si am facut un contract de intretinere apoi cu notarul, din cate am inteles, acest tip de contract nu poate fi atacat cu succes in momentul in care se poate dovedi prestarea serviciului de intretinere . Din cate am observat, mare parte din notari exclud din start efectuarea contractelor pt batrani de 90 de ani si deplasarea la domiciliul acestora pt a intocmi contracte, ceea ce inseamna ca batranii de 90 de ani nu mai au dreptul sa fie ingrijiti, insa cu mult noroc am dat peste oameni deosebiti.
Ca o lectie pt cei care se vor afla in situatii asemanatoare si ingrijesc batrani, stiind ca sunt frati care nu vor sa contribuie deloc la ingrijirea lor si va vor ataca pe nedrept apoi : nu lasati pe ultima clipa ! faceti din timp actele, pt ca va fi tot mai greu, apelati la alti notari daca sunteti refuzati sau tratati cu superficialitate si cu un limbaj ambiguu , intotdeauna sunt alternative.
Multumesc inca o data pt ajutor si sfaturi, am invatat multe de aici, e super acest forum si am castigat o doza de respect pt profesionistii din domeniu !
Multumesc mult pt ajutor.
A acceptat doamna notar sa ne intocmeasca actele cu o adeverinta de la medicul de familie. Nu cred ca putem obtine de la medicul legist acel certificat de discernamant, are 90 de ani si e operata la sold, sa fim seriosi, doar daca ar veni o persoana mai intelegatoare....insa sincer nu cred.
Pana la urma singura solutie viabila ramane tot vanzarea casei dupa ce bunica va putea umbla din nou, probabil peste 2-3 luni, intrebarea este daca pt a vinde casa, bunica mai are nevoie de ceva certificat medical psihiatric pt discernamant cand semneaza actele de vanzare la notar ?
Multumesc mult pt mesaje, sunteti foarte amabili ! Ne este destul de greu sa primim sfaturi din partea altor cunostinte/rude, putini s-au confruntat cu o problema asemanatoare.

"DlGoe" Aveti dreptate, am pierdut multe luni mergand la notari, care erau prin vacante si nu ne-au sfatuit deloc, au dat raspunsuri ambigue si doar apoi am apelat la un avocat care ne-a explicat mult mai clar . Ieri a fost un medic psihiatru tanar sa o vada pe bunica, insa nu ne-a dat o adeverinta favorabila, a supus-o la un test cam complicat pt 90 de ani, ea stie cum ne cheama , data nasterii, cati ani are etc, dar totusi nu poate sa completeze un test de genul fara erori. Astazi vom afla de la avocat daca notarul vrea sa ne faca acte fara adeverinta psihiatrului, insa daca nu vrea, va trebui sa gasim alta solutie. Casa bunicii e pusa in vanzare si tocmai ieri am primit o oferta. Intrebarea este : daca vindem casa cat bunica e in viata, nu putem fi acuzati ca bunica ne da noua banii ? Ma gandesc ca notarul care intocmeste actele de vanzare ar avea nevoie ca mama mea sa fie tutorele ?, nu prea inteleg cum ar putea decurge vanzarea casei de catre o persoana de 90 ani fara ca apoi noi sa fim dati in judecata dupa ce moare bunica ??.

"mrays99" Da, este o varianta, insa noi o ingrijim de 5 ani zilnic sta cu noi nonstop , iar de peste 10 ani vine sa stea la noi iernile, plus ca o vizitam foarte des si noi, deci nu se mai poate imparti egal casa ei, din moment ce contributia nu este decat din partea noastra de 10 ani de zile, binenteles ca matusei mele i-ar conveni un asemenea scenariu in care ea nu a ridicat un deget si si-a asigurat o pensia mare lucrand in strainatate, iar acum dintr-o data poate contribui cu jumate suma pt un azil cateva luni si se alege cu 50% din casa, buna afacere pt ea ! La azil un batran cu soldul rupt nu poate rezista mult, plus ca are nevoie de o alimentatie foarte precisa, ea suferind anterior si de diabet, pe care noi am reusit sa il corectam in timp citind carti de nutritie pt diabet.

“andrey_f_c” Nu stiam ca un Psiholog poate intocmi acte pt discernamant ! Momentan suntem putin dezamagiti cu examenul psihiatric, a venit ieri un psihiatru foarte tanar la bunica si nu ne-a lasat o adeverinta favorabila, a supus-o la un test cam complicat pt 90 de ani, e clar ca bunica nu este in forma maxima insa in functie de ce raspuns primim de la notar sapt asta, ne gandim si la un Psiholog ca o alta varianta de adeverinta. Multumesc mult cu idea de a-i chema pe cei de la Asistenta Sociala ! avem o ruda care lucreaza acolo
Buna ziua, ma gandesc ca si cei care se ocupa de persoanele cu handicap sunt practic ca si cei de la IML, fara o “vorba buna” nu te pot ajuta cu o adeverinta favorabila cand ai o batrana de 90 de ani in ingrijire.
As mai avea o intrebare : daca bunica isi vinde casa in timpul vietii, ea fiind unicul proprietar si decide sa ne ofere noua banii in urma vanzarii, ce se mai poate intampla in urma succesiunii, din moment ce casa s-a vandut ?
adrey_f_c : incercam sa gasim un psihiatru prin ceva cunostinte, asteptam sa vedem ce putem face cu notarul sapt aceasta. Multimim mult.
Multumesc mult pt raspunsuri, inteleg mai clar cum vad avocatii si notarii lucrurile acum, nu stiam ca pot si ei sa fie atacati, credeam ca doar noi putem fi. Nu am spus niciunui notar ca bunica nu ar fi lucida, dimpotriva, avocata care a vazut-o a declarat ca este foarte OK bunica. Ceilalti notari cu care am vorbit nu au vazut-o inca, insa ei din start ne-au descalificat pt varsta de 90 de ani. Aveti dreptate, am asteptat prea mult, din pura naivitate si lipsa de "dibacie", nefiind genul de oameni profitori, desi bunica a declarat mai demult ca vrea sa ne ofere o parte mai mare, insa in urma atacurilor pe nedrept din partea matusei care nu a ridicat un deget sa isi ajute mama si nici macar nu a sunat-o, am fost motivati sa "actionam". Vom incerca oricum cu sa fara IML, multumesc pt sfaturi.
De acord, insa o bunica de 60 de ani nu are nevoie de ajutor, mama mea are 70 de ani, iar bunica 90 ,,,, sa fim seriosi, la 60 de ani nu prea are nimeni nevoie de ajutor....batranii care au nevoie de ajutor au trecut bine de 80 de ani, deci practic toti pot fi declarati dementi si fara discernamant din start doar pt ca au o varsta inaintata, in cazul acesta nu mai vad rostul acestor contracte, daca din start nu vrea nimeni sa le faca. Cu toate astea sunt cazuri de succes peste tot cu persoane trecute bine de 80 de ani chiar cu dementa declarata si contracte efectuate de notari, insa se pare ca e mai greu de gasit un notar dispus sa incheie aceste contracte. Cei care refuza sa ingrijeasca batranii trecuti de 80 de ani sunt avantajati CLAR de lege, ei avand garantat 50% din mostenire, fara sa ridice un deget, in timp ce persoanele care sa ofera sa le ingrijeasca sunt dezavantajate, pt ca un batran care are nevoie de ajutor nu mai are discernamant din moment ce are nevoie de ajutor. De acord ca bunica nu e 100% lucida, vorbeste si raspunde intrebarilor, converseaza, insa daca era 100% constienta s-ar fi descurcat singura si nu ar fi avut nevoie de ajutorul nostru. Aici ramane totusi sa se demonstreze cu martori si dovezi cine a avut grija de ea, si care era gradul de discernamant, pana la urma chiar daca matusa ar putea demonstra ca avea sau nu discernamant bunica....desi nu prea are cum, nu are martori, nu are externari, facturi, chitante....practic nu are nimic , pt ca nu s-a implicat deloc .
Nu inteleg atunci de ce ne-au recomandat avocatul si notarul sa obtinem aceasta adeverinta de la psihiatru, probabil doar pt ca notarul sa stie dinainte ca bunica e constienta.