avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate sebastian84

Activitate sebastian84

Buna seara ,
In primul rand vreau sa multumesc tuturor celor care contribuie la acest forum sfatuindu-ne.

Am si eu o problema cu neachitarea unor facturi Zapp sper ca ma puteti ajuta cu niste sfaturi.

Contractul a fost incheiat in 2005 intre Zapp si SRL-ul pe care il detin. In ultimele 7 luni facturile nu au mai fost achitate .. ( Modemul cu abonament a fost intrainat convenind ca responsabilitatea platii facturilor sa fie facuta de cel caruia l-am instrainat (fara contract,abonamentul la modem este de $39) Din neglijenta nu am mai verificat plata facturilor iar in urma cu 2 sapt am primit o scrisoare de la o firma de recuperare creante conform careia am de plata ..ultima factura + 200 de dolari costand in rezilierea (?!?!) contractului inainte de termen (clauza este mentionata in contract ,contractul se prelungeste automat in fiecare an) + penalizari de plata de vreo 1200 RON...

- Ce se poate face in aceasta situatie ?! Mie mi-ar conveni sa platesc contractul in continuare ($39 dolari lunar) pana in luna Decembrie cand expira si il pot rezilia fara penalitati... ..
- Se mai poate discuta cu Zapp despre aceste datorii sau creantele au fost preluate exclusiv de firma de recuperare si ei sunt singurii cu care pot negocia ?!
- Ce repercursiuni ar avea neplata acestor datorii si eventual un proces in instanta cu aceasta firma..Care e suma pe care o pot ei castiga !?


Multumesc,
Sebastian