avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Activitate Neali

Activitate Neali

Răspuns la discuția Doresc tranzactie fara risc
Hotul de hot se teme. Zice ca daca nu mai vreau sa semnez odata virati banii? Asa ca... s-a nascut la mine intrebarea: daca nu mai da banii odata semnate actele?
Răspuns la discuția Doresc tranzactie fara risc
Multumesc @Dapix. Multumesc pentru lamurire si incurajare.
Răspuns la discuția Doresc tranzactie fara risc
Multumesc, asa m-am gandit si eu. Dar nu vrea sa dea banii inainte de a fi semnate actele. De asta imi este frica.
Doar daca cel ce cumpara este de acord si se mentioneaza asta in contract. Eventual in schimbul unei chirii.
Buna dimineata.
Am facut tranzactii imobiliare la viata mea. Dar mi se pare ca acum s-a schimbat cate ceva. Voi vinde un imobil. Nu se mai poate da cash? Sau... cum? Ceva nu se leaga in dorinta cumparatorului. Eu am dat anuntul ca persoana fizica. M-a gasit, am discutat. Apoi, a venit cu un agent imobiliar ca sa facem tranzactia prin agentie. Si imi tot spune ca banii vor ramane la agent pana semnam actele (candva, se dadeau in anticamera notarului si stiam ca ii am) Mi se pare ciudata varianta asta si ma tem de o inselatorie. Exista o varianta prin Banca, cu un cont din care sa nu-i mai poata retrage daca actele sunt semnate si nici eu fara contractul de V-C semnat? Sau, ce alta varianta sigura ar fi? Multumesc.