avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Activitate Jstalex

Activitate Jstalex

Buna Seara !
Acum 6 luni am fost condamnat pt conducere sub influenta bauturilor alcoolice. condamnat cu amenda penala si cheltuieli de judecata,
Astazi m am prezentat la Drpciv pt examenul de redobandire. surpriza a fosc ca doamna de la ghiseu mia spus ca permisul meu nu figureaza ca anulat , drept urmare nu pot sustine examenul de redobandire . Stiti cumva o soluti pt a recupera permisul ? sau sa pot sustine examenul de redobandire ?
Buna ziua , am si eu o nelamurire , nu stiu cand ma pot prezenta pt a obtine un nou permis de conducere , fiind condamnat pt art.336 , hotarare luata de catre instanta de judecata in data de 21.10.2020 .la aceasta hotarare nu sa facut apel, ea fiind amenda penala fara alta pedeapsa complementara , amenda am achitato in data de 20.11.2020 odata cu cheltuielile de judecata . Cand ma pot prezenta pt a obtine un nou permis de conducere ? va multumesc anticipat
Buna ziua , am platati amenda penala data de instanta ... ma poate ajuta cineva sa imi spuna cum se procedeaza cu legalizarea ei , ca instanta sa ia la cunostinta ca este platita atat amenda cat si cheltuielile de judecata ? Pentru a nu avea probleme in viitor , multumesc mult !!!

Complet: C1 CP/Fond
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art. 336 alin. 1 C.p. cu apl. art. 396 alin. 10 c.p.p. cu ref. la art. 61 alin.2 şi alin. 4 lit. c C.p., condamnă pe inculpatul OLARU GEORGE ALEXANDRU, ...., la 200 zile amendă penală, stabilind cuantumul sumei corespunzătoare unei zile amendă la 40 lei, rezultând amenda în cuantum de 8.000 lei. În baza art. 404 c.p.p., atrage atenţia inculpatului asupra disp. art. 63 şi art. 64 C.p. în situaţia neachitării amenzii penale în termenul de 3 luni prevăzut de art. 559 c.p.p. În baza art. 274 c.p.p., obligă inculpatul la plata sumei de 800 lei, reprezentând cheltuielile judiciare avansate de către stat (pentru faza de urmărire penală şi pentru faza de judecată). Cu drept de apel în 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţă publică, azi 21.10.2020.
Document: Hotarâre 263/2020 21.10.2020
Buna ziua , pe data de 21.10.2020 am fost condamnat pt o greseala pe care o regret enorm. respectiv conducerea pe drumurile publice sub influienta bauturilor alcoolice , solutia data de instanta a fost amenda penala 8000 ron, plus 800 cheltuieli de judecata . Ceea ce nu inteleg eu din sentinta daca si permisul este anulat in urma condamnari ,fara a exista o pedeapsa complementara , sau alt articol specificat . mentionez ca nu am facut apel si nici procuratura nu a facut acest lucru . intrebarea este: permisul este anulat sau nu ? amenda va fi platita cat mai curand. multumesc anticipat

Complet: C1 CP/Fond
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art. 336 alin. 1 C.p. cu apl. art. 396 alin. 10 c.p.p. cu ref. la art. 61 alin.2 şi alin. 4 lit. c C.p., condamnă pe inculpatul OLARU GEORGE ALEXANDRU, ...., la 200 zile amendă penală, stabilind cuantumul sumei corespunzătoare unei zile amendă la 40 lei, rezultând amenda în cuantum de 8.000 lei. În baza art. 404 c.p.p., atrage atenţia inculpatului asupra disp. art. 63 şi art. 64 C.p. în situaţia neachitării amenzii penale în termenul de 3 luni prevăzut de art. 559 c.p.p. În baza art. 274 c.p.p., obligă inculpatul la plata sumei de 800 lei, reprezentând cheltuielile judiciare avansate de către stat (pentru faza de urmărire penală şi pentru faza de judecată). Cu drept de apel în 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţă publică, azi 21.10.2020.
Document: Hotarâre 263/2020 21.10.2020