avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate VA203

Activitate VA203

Multumesc frumos pentru raspuns! Voi merge sa completez cererea pentru a obtine certificatul de atestare fiscala.
Da, angajatorul este persoana juridica straina. Aceasta datorie mi-a fost comunicata verbal si am primit si o foaie cu "Situatia analitica debite plati solduri" reprezentand Impozit pe venituri din salarii/Impozit pe veniturile din salarii si asimilate salariilor.
Buna ziua,

In urma unei vizite la ANAF Sector 3 am aflat ca apar in sistem cu o datorie de peste 6000 de lei, reprezentand impozit pe venit din primul an de munca la compania pentru care lucrez de aproximativ 5 ani, ca angajat cu contract individual de munca. Aceasta datorie apare si online pe ghiseul.ro, fara a fi avut popriri sau notificari in aceasta perioada. La ANAF mi s-a spus ca ei au facut un transfer de date pe o noua aplicatie in care nu figurez cu nici o datorie, dar ca lucreaza si pe cea veche, in care apare datoria.
Mi s-a spus ca trebuie sa fac o cerere de mana in care sa mentionez ca vreau sa mi se transfere datele de pe o aplicatie pe cea noua, iar in urma procesarii acesteia va disparea si datoria din sistem.
Am intrebat compania la care lucrez despre aceasta datorie si astept un raspuns de la departamentul financiar/juridic, dar as vrea sa stiu daca sunt implicatii legale in cazul in care as alege solutia simpla si as depune cererea solicitata pentru a face ipotetica datorie sa dispara.
De asemenea, exista o adeverinta cu valoare legala pe care o pot cere de la ANAF in care sa se mentioneze clar ca nu am nici o datorie catre stat?
Multumesc frumos!